Aleksander Fabisiak zmarł w wieku 78 lat w Krakowie. Aktor był znany m. in. z roli w filmach "Psy" i "Powidoki". W swojej karierze występował w dziełach Andrzeja Wajdy oraz Krzysztofa Zanussiego. Jego talent aktorski można było podziwiać również w Starym Teatrze w Krakowie, gdzie spędził 45 lat swojego życia.

Reklama

Stary Teatr żegna Aleksandra Fabisiaka

"To na deskach scen przy ul. Jagiellońskiej i Starowiślnej stworzył blisko 70 wspaniałych kreacji, współpracując najwybitniejszymi twórcami teatru. Jego Iwan Szatow w Biesach w reż. Andrzeja Wajdy, Demetriusz w Śnie nocy letniej w reż. Konrada Swinarskiego czy Clotaldo w "Życie jest snem" w reż. Jerzego Jarockiego na trwałe wpisały się w historię polskiego teatru" - czytamy w komunikacie teatru.

Jak przypomniano, ostatnią jego rolą na deskach sceny przy placu Szczepańskim był zabawny i wzruszający Smarkul w "Chłopcach" Stanisława Grochowiaka w 2012 roku.

Reklama

Aleksander Fabisiak miał 78 lat. Gdzie grał

Aleksander Fabisiak urodził się 8 września 1945 roku w Katowicach. Studia ukończył w 1967 roku w Krakowie na Wydziale Aktorskim PWST i z tym miastem był związany przez kolejne lata swojej aktorskiej kariery. W latach 1967-2012 występował w Starym Teatrze, a w latach 1993-99 był dziekanem wydziału, który sam ukończył.

Poza znakomitymi rolami teatralnymi, aktor stworzył również wiele kreacji filmowych i serialowych. W pamięci widzów zapisał się rolami w filmach: "Wodzirej", "Gdziekolwiek jesteś, panie prezydencie", "Psy", "Młode wilk 1\2", "Życie jako śmiertelnej chorobie przenoszonej drogą płciową", "Bal na dworcu w Koluszkach", "Katyń" czy "Powidoki".

Jego znane i lubiane wcielenia serialowe pochodzą z takich telewizyjnych produkcji, jak "Kryminalni", "Aż po sufit!", "Teraz albo nigdy!" czy "Prawo Agaty". Po raz ostatni zagrał przed kamerą w 2019 roku - zagrał w filmie krótkometrażowym "Gorycz" Jakuba Jaska.