Wiceminister klimatu i środowiska, Miłosz Motyka, w rozmowie z Radiem ZET, zapowiedział pojawienie się nowej ustawy do czerwca. Prace nad nią są w toku, a informacje są zbierane od branży. Wiceminister wspomniał również o spotkaniach komisji senackich z duńskim ministrem energii. Wreszcie jest tak, że najpierw ktoś pisze projekt, a potem o nim opowiada - skomentował.

Reklama

Konsensus 500 Metrów

Motyka podkreślił, że ustawa powinna skupić się na utrzymaniu odległości 500 metrów od domów, co jest wynikiem lat konsensusu. Według niego, ta odległość zapewnia odpowiedni spokój i ciszę dla mieszkańców. .

Opóźnienie w budowie elektrowni atomowej

Wiceminister skomentował również potencjalne opóźnienie w budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Mimo zapewnień przedstawicieli spółki, że nie będzie opóźnień, Motyka zauważył, że premier Morawiecki sugeruje, że nowy rząd spowoduje opóźnienie. Motyka przypomniał, że "budowa jeszcze się nie rozpoczęła i zacytował dokumenty, które pokazują, że decyzja środowiskowa została wydana 19.09.2023, już po terminie ustalonym przez rząd Morawieckiego"

Pierwsza Elektrownia Atomowa w Polsce

Motyka wyraził nadzieję, że pierwsza elektrownia atomowa w Polsce zostanie zbudowana do 2033 roku. Trwają rozmowy z Komisją Europejską na temat finansowania, a także badania geologiczne dotyczące gwarancji dla projektowania i budowy elektrowni - tłumaczył.