"W naszych lasach mamy zupełnie wyjątkowe gwiazdy" - napisano na Facebooku Lasów Państwowych.

Niezwykły okaz w polskich lasach

Napisano, że okaz pokazany w poście to niezwykła, albinistyczna salamandra plamista, którą jakiś czas temu udało się sfotografować w Nadleśnictwo Dukla.

"Albinizm nie dotyczy wyłącznie ptaków czy ssaków. Na zdjęciu prezentujemy niezwykłą, albinistyczną salamandrę plamistą, którą jakiś czas temu udało się sfotografować w Nadleśnictwo Dukla, Lasy Państwowe" - poinformowano.

Reklama

Lasy Państwowe w poście wytłumaczyły czym jest albinizm. "To genetyczna anomalia pigmentacji objawiająca się nieobecnością barwnika: melaniny obecnej w skórze i jej wytworach – piórach, sierści i włosach" - napisano.

Łatwa ofiara

"Dodatkowo osobniki albinotyczne posiadają czerwone oczy na skutek deficytu pigmentacji w tęczówce. Brak tego pigmentu sprawia, że widzimy obecne w oczach naczynia krwionośne. Albinosy często mają problemy ze wzrokiem. Cierpią na tym szczególnie drapieżniki, którym dużo trudniej przychodzi polowanie, co w rezultacie przekłada się na gorsze umiejętności przetrwania" - wytłumaczono.

"Biała barwa utrudnia zwierzętom wtopienie się w tło, które bez kryptycznego ubarwienia szybko padają ofiarą drapieżników" - dodano. Do wpisu załączono zdjęcie albinistycznego osobnika.