Ceny prądu. Jest decyzja resortu klimatu

W piątek 26 kwietnia minister klimatu i środowiska poinformowała, że po uzgodnieniach międzyresortowych podpisała ustawę o cenach energii na drugie półrocze tego roku.

Reklama

"Zapewnia stabilność gospodarstwom domowym, mikro przedsiębiorcom i mśp. Wszystko zgodne z prawem unijnym, skonsultowane tez z UOKiK który wnosił uwagi" – napisała w mediach społecznościowych.

Ceny energii po 1 lipca

Projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska dot. mrożenia cen energii w drugiej połowie roku trafił do konsultacji. Rządowe Centrum Legislacji wskazało na nieścisłości w projekcie. Chodziło m.in. o niedoszacowanie kosztów dalszego mrożenia cen energii. Resort klimatu mówił o kwocie ponad 6,3 mld zł, z kolei Ministerstwo Finansów szacowało wydatki na poziomie 8,1 mld zł.

Wcześniej swoją opinię o projekcie wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). "Obecnie nie ma unijnej podstawy prawnej umożliwiającej państwom członkowskim zastosowanie, z pominięciem przepisów o pomocy publicznej, projektowanego utrzymania obniżonych cen energii elektrycznej dla MŚP. Jednocześnie uzasadnienie do projektu ustawy nie odnosi się do powyższej kwestii" – napisano.

W związku z ustawą, rachunki po 1 lipca powinny wzrosnąć nie więcej niż kilka, kilkanaście złotych.