W czwartek w Kościele katolickim przypada uroczystość Bożego Ciała. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest świętem obchodzonym dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Boże Ciało wypada w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, nazywanego potocznie Zielonymi Świątkami.

Reklama

Piątek po Bożym Ciele. Czy wolno jeść mięso?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów w Kościele katolickim należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku. Piątkowy post nie obowiązuje w trzech przypadkach: w piątki, w które wypada uroczystość; dni w randze uroczystości (np. piątek w Oktawie Wielkanocy) oraz gdy zostanie udzielona dyspensa zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.

Dyspensa po Bożym Ciele

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński udzielili na piątek po uroczystości Bożego Ciała dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych osobom przebywającym na terenie obu diecezji. Wynika z niego, że w piątek po Bożym Ciele można jeść mięso, ale pod jednym warunkiem.

"Osoby, które dobrowolnie pragną skorzystać z dyspensy, zobowiązane są zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym, ofiarowany w intencji chorych, ubogich, cierpiących lub uchodźców" – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej. Z dyspensy mogą skorzystać diecezjanie i goście, którzy w tym dniu będą przebywali na terenie obu warszawskich diecezji.

Reklama

Dyspensa w piątek po Bożym Ciele. Gdzie obowiązuje?

Podobne komunikaty pojawiły się na stronach innych diecezji. Dyspensa w piątek po Bożym Ciele obowiązuje już w: archidiecezji warszawskiej, diecezji warszawsko-praskiej, diecezji płockiej, archidiecezji białostockiej, diecezji bydgoskiej, archidiecezji gdańskiej, diecezji gliwickiej, archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, diecezji łomżyńskiej, diecezji opolskiej, archidiecezji przemyskiej.