Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało w piątek na platformie X, że ze względu na zmniejszenie poziomu zagrożenia uderzeniami rakietowymi rosyjskiego lotnictwa na obszary graniczące z naszym terytorium, operowanie polskiego i sojuszniczego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej zostało zakończone, a uruchomione siły i środki powróciły do standardowej działalności operacyjnej.

Reklama

W komunikacie wskazano, że była to bardzo pracowita noc dla całego systemu obrony powietrznej w Polsce. Dodano, że zmasowany atak rakietowy lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej objął całe terytorium Ukrainy, w tym obwody graniczące z Polską. Przypomniano, że Wojsko Polskie na bieżąco monitoruje sytuację na terytorium Ukrainy i pozostaje w stałej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej.

Co się działo w nocy

W nocy z czwartku na piątek Dowództwo Operacyjne RZS poinformowało, że w naszej przestrzeni powietrznej rozpoczęły operowanie polskie i sojusznicze statki powietrzne, ponieważ obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami z użyciem rakiet manewrujących, bezzałogowych statków powietrznych typu SHAHED oraz rakiet balistycznych wykonywanymi na obiekty znajdujące się między innymi na zachodzie.- terytorium Ukrainy. Przypomniano także, że ostatnią aktywność rosyjskiego lotnictwa podczas której wystąpiły uderzenia na teren zachodniej Ukrainy zanotowano w nocy z 31 maja na 1 czerwca br.