Wśród uczestników parady byli politycy, m.in. Rafał Trzaskowski, a także politycy Lewicy: wicepremier Krzysztof Gawkowski i posłanka Katarzyna Kotula.

Reklama

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski otwierając paradę powiedział, że "Warszawa jest miastem uśmiechniętym, tolerancyjnym i europejskim". Mam nadzieję, że te wszystkie postulaty, z którymi jesteśmy od wielu lat na ustach będą realizowane- dodał.

Katarzyna Kotula zapowiada ws. projektu o związkach partnerskich

Nie ma praworządności i demokracji bez praw człowieka, bez praw osób LGBT. Nie ma praw osób LGBT bez podstawowych praw: ochrony przed mową nienawiści, związkami partnerskimi i godnej tranzycji. Skoro czerwiec to symboliczny czas walki o wasze prawa i ma on być miesiącem dumy, to ja chciałabym w czerwcu być dumna z rządu koalicji 15 października i mam nadzieję, że tak się stanie - powiedziała obecna na paradzie ministra ds. równości Katarzyna Kotula.

Przypomniała, że podjęła decyzję o skierowaniu projektu o związkach partnerskich do wykazu prac legislacyjnych. Kiedy i czy będzie on procedowany zależy od całego rządu. Wy nie możecie dłużej czekać, ja nie mogę dłużej czekać, czerwiec to czas na decyzje. Liczę na mądrość i rozsądek moich kolegów i koleżanek z rządu, bo ten projekt to absolutne minimum. Mamy obowiązek spełnić obietnice wyborcze- mówiła do zgromadzonych.

Reklama

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa na Paradzie Równości jest ok. 20 tys. osób- przekazała rzeczniczka ratusza stołecznego Monika Beuth.

Uczestnicy marszu szli: Alejami Jerozolimskimi, Marszałkowską, Królewską, Krakowskim Przedmieściem, Senatorską, przez plac Bankowy do alei "Solidarności" aleją Jana Pawła II, Świętokrzyską do Emilii Plater. Koniec zgromadzenia zaplanowany był o godzinie 18. Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Warszawy.

Stacjonarne zgromadzenie promujące idee równości odbędzie się również na pasażu Iłłakowiczówny. Potrwa od godziny 6 do 21

Parada Równości w Warszawie. Zmiany w ruchu

W czasie przejścia uczestników Alejami Jerozolimskimi, ruch na torowisku tramwajowym może zostać wstrzymany. Wówczas trasami zmienionymi pojadą linie: 7, 9, 22 i 24. Gdy nie będzie możliwości przejazdu ulicą Marszałkowską, na objazdy będą kierowane również tramwaje linii: 4, 15, 18 oraz 35. W przypadku zablokowania ruchu tramwajowego w alei „Solidarności” oraz alei Jana Pawła II – inaczej pojadą składy linii: 10, 11, 13, 17, 20, 23, 26 i 33.