Tekst i elementy graficzne plakatów NPD oraz ich konfiguracja uwłaczały godności innych ludzi, dlatego plakaty te stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego - wyjaśniła rzeczniczka sądu w Greifswaldzie. Podkreśliła, że elementem porządku publicznego jest pokojowe współżycie narodów w Europie, a przeciwko temu wykraczają opinie wyrażane na plakatach, które w oczywisty sposób wpływają na wzrost ksenofobii.

Reklama

>>>Antypolskie plakaty są zgodne z prawem

Na początku września NPD rozwiesiło ponad 50 antypolskich plakatów, między innymi w miejscowości Loecknitz. Ich usunięcie nakazały służby porządkowe. Koło NPD w powiecie Uecker-Randow zaskarżyło tę decyzję do sądu administracyjnego niższej instancji i wygrało. Skargę przeciwko takiemu orzeczeniu zgłosiły władze powiatu. Przeciwko werdyktowi sądu wyższej instancji NPD może teraz odwołać się do Trybunału Konstytucyjnego.

>>>Neonaziści ostrzegają przed polską inwazją

W okręgu Uecker-Randow w pobliżu granicy z Polską od lat mieszka ponad 1000 polskich obywateli między innymi dlatego, że jest on położony blisko Szczecina, a ceny nieruchomości są tam korzystniejsze niż w Polsce.