Dziennik Gazeta Prawana logo

Od lat przewiduje wyniki wyborów w Polsce. Wskazuje, jak skończy się druga tura

22 maja 2025, 09:14
[aktualizacja 22 maja 2025, 09:25]
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Od lat przewiduje wyniki wyborów w Polsce. Wskazuje na minimalną różnicę w drugiej turze
Od lat przewiduje wyniki wyborów w Polsce. Wskazuje, jak skończy się druga tura/PAP
"Wszystkie wybory kandydat przegrywa najpierw we własnej głowie" – pisze profesor Antoni Dudek w analizie dla "Interii" przed drugą turą wyborów prezydenckich. Politolog ostrzega, że defetyzm w sztabie Rafała Trzaskowskiego może przesądzić o jego porażce z Karolem Nawrockim. Jego zdaniem walka o prezydenturę wciąż trwa, a kluczowa dla wyniku może okazać się mobilizacja niezdecydowanych wyborców.

Rezygnacja w obozie Trzaskowskiego. Dudek: To zły sygnał

Profesor Antoni Dudek uważa, że wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich nie powinny być dla nikogo szokiem. Tymczasem z otoczenia Rafała Trzaskowskiego bije rozczarowanie, a nawet rezygnacja.

"Dlatego skala defetyzmu, jaka pojawiła się po stronie obozu Trzaskowskiego, źle wróży kandydatowi KO" – diagnozuje Dudek, dodając, że sondaże od tygodni wskazywały, iż Karol Nawrocki skutecznie konsoliduje elektorat PiS, podczas gdy Trzaskowski nie wychodzi poza własną bańkę Koalicji Obywatelskiej.

Zaniedbany elektorat Mentzena. "Nie przygotowano oferty"

Zamiast próbować sięgnąć po głosy niezadowolonych wyborców Konfederacji, sztab KO – według Dudka – zlekceważył Mentzena i nie przygotował żadnej konkretnej oferty dla jego elektoratu. A przecież to właśnie ci wyborcy, szczególnie mali przedsiębiorcy, mogli zostać przechwyceni.

"Szansą na ich pozyskanie mógł być np. projekt deregulacji, który wydaje się jak dotąd jedyną znaczącą inicjatywą, jaką zaprezentował Polakom po dojściu do władzy rząd Tuska" – pisze profesor i pyta, dlaczego nie uczyniono Trzaskowskiego twarzą tej reformy.

Czy Nawrocki już wygrał wybory? Dudek: Moim zdaniem – nie

"Takie pytania do obozu Trzaskowskiego można mnożyć, ale czy znaczy to, że - jak sądzi wielu zwolenników Nawrockiego - prezes IPN już wygrał tegoroczne wybory? Moim zdaniem – nie" – uważa Dudek.

Podkreśla, że przepływy elektoratów bywają zaskakujące, a wyborcy nie są "stadem owiec". Równie dobrze o wyniku może zadecydować część obywateli, która w pierwszej turze nie głosowała, ale w drugiej pojawi się przy urnach.

Debata Trzaskowski – Nawrocki. Kluczowy moment kampanii

Według Dudka jednym z dwóch najważniejszych wydarzeń przed drugą turą będzie debata kandydatów zaplanowana na piątek. Politolog ocenia, że po raz pierwszy dojdzie do prawdziwego politycznego starcia – bez zbędnych ozdobników i z realną wymianą argumentów.

"Istotne będzie, co sobie po niej o obu tych kandydatach pomyślą Polacy niezbyt interesujący się dotąd polityką" – zaznacza Dudek. To właśnie ci, którzy jeszcze nie wiedzą, czy w ogóle pójdą głosować, mogą rozstrzygnąć wybory.

Bitwa o Warszawę. Dwa marsze w stolicy

Drugie kluczowe wydarzenia to niedzielne marsze w Warszawie. Nawrocki ogłosił kontrmarsz w odpowiedzi na mobilizację KO. Ryzykowny ruch, bo – jak przypomina Dudek – Trzaskowski w stolicy ma naturalną przewagę. Ale nie wszystko pójdzie po myśli KO, jeśli znowu wystąpią polityczni liderzy.

"Nie sądzę, aby Trzaskowskiemu pomogło długie wystąpienie Donalda Tuska. Podobnie zresztą, jak nie pomoże Nawrockiemu przemówienie Jarosława Kaczyńskiego" – ostrzega profesor, wskazując, że niechęć do obu liderów dominuje wśród wyborców spoza PiS i KO.

Drugą turę może rozstrzygnąć garstka głosów

Dudek przypomina, że w XXI wieku różnice między kandydatami w drugiej turze systematycznie maleją. W 2005 roku Lech Kaczyński pokonał Donalda Tuska przewagą ponad 1,2 mln głosów. W 2020 roku Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim już tylko o nieco ponad 400 tys. głosów. "W tym roku może być jeszcze mniejsza" – prognozuje Dudek.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj