Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Pożegnanie abpa Damiana Zimonia

20 listopada 2011, 18:10
Mieszkańcy Archidiecezji Katowickiej pożegnali w niedzielę odchodzącego na emeryturę metropolitę abpa Damiana Zimonia, dziękując mu za kierowanie śląskim Kościołem przez ponad 26 lat. Homilię ustępującego metropolity wierni nagrodzili oklaskami. Uroczyste pożegnanie 77-letniego arcybiskupa odbyło się podczas celebrowanej pod jego przewodnictwem sumy pontyfikalnej w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla w dniu jej święta patronalnego, czyli odpustu.
Reklama
Reklama
Tematy:
Arcybiskup Damian Zimoń
Reklama

Komentarze (40)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • plplpl
  2012-02-27 15:16
  Ja tam w kościele żadnego ducha nie doświadczam raczej pijawkę wysysającą naród, który już tylko na cud liczy i pędzi się modlić
  0
  zgłoś
 • esc
  2012-01-02 19:06
  eraonim na podstawie "Faktów i MITÓW" wyrobi sobie mityczny obraz Kościoła. Wyrazy współczucia. Ale dlaczego tak się martwi nie swoimi pieniędzmi? Czy choć raz dał coś na tacę? Zazdrość i nienawiść go zżera? Może się jeszcze opamięta. W Kościele działa Duch Święty, może go oświeci. Trzeba się modlić za takich ludzi jak eraonim.
  0
  zgłoś
 • eraonim
  2011-12-27 08:28
  księża, przemawiają dyplomatycznie, teologicznie i marketingowo.
  Nie przepuszczą żadnej okazji, by przypominać grzesznikom jakie ich miejsce w szeregu.
  Lecz jeszcze nigdy się nie zdarzyło, by któryś z nich podziękował podatnikom za utrzymywanie w Polsce 14 archidiecezji, 27 diecezji, 10149 parafii, ok. 300 biskupów, 80 kapelanów, 100 członków Episkopatu i ponad 33 tyś. księży. Poczekamy może w orędziu Noworocznym pan kardynał nam podziękuje..


  Katechetów, sióstr zakonnnych

  na dzień 1 października 2002 r. wynika, iż ogółem we wszystkich
  szkołach i placówkach w kraju zatrudnionych było 42 770 osób (księży i
  "cywilów") nauczających religii jako głównego przedmiotu"

  Jak wynika z danych Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski około 95 proc. uczniów uczestniczy w szkolnej katechezie. W polskich szkołach pracuje ok. 35 tys. katechetów, ponad połowa z nich to osoby świeckie. Co trzeci katecheta jest księdzem diecezjalnym, pozostali to siostry i bracia zakonni.

  Wydatki można wszakże oszacować, uwzględniając fakt, że w 2002 roku katecheci
  (bez uwzględnienia pracujących w przedszkolach) kosztowali państwo około 560 mln
  zł (źródło: internetowa encyklopedia "Wikipedia"), a było ich wtedy ponad 5 tys.
  mniej niż obecnie.
  Dodajmy, że w roku szkolnym 2003/2004 w Polsce funkcjonowało 71 szkół
  podstawowych, 109 gimnazjów, 15 szkół ponadpodstawowych, 121 ponadgimnazjalnych
  i 6 policealnych prowadzonych przez organizacje wyznaniowe (źródło: Mały Rocznik
  Statystyczny), w zdecydowanej większości katolickie. Nie jest znana liczba
  księży i zakonnic uczących w tych 322 placówkach, ale przeglądając strony
  internetowe szkół, można się zorientować, że zatrudniają one średnio 3–4 osoby
  duchowne. Ich pensje – w sumie około tysiąca osób – pokrywane są nie tylko z
  czesnego, ale także pochodzącej z budżetu państwa tzw. subwencji oświatowej,
  która w 2004 r. wynosiła 2634 zł na jednego ucznia.

  Okazuje się, że lista dotowanych liczy 28 pozycji, gdyż klerycy diecezjalnych i
  zakonnych seminariów duchownych chętnie korzystają z pomocy stypendialnej, na
  którą państwo przekazało uczelniom kościelnym w 2004 r. kwotę 4 mln 252 tys. 500 zł.

  A dodatkowo: Katolicki Uniwersytet Lubelski otrzymał w 2004 r. ponad 10,5 mln
  "na działalność dydaktyczną" oraz 1,1 mln zł na stypendia, zaś Papieska Akademia
  Teologiczna w Krakowie – odpowiednio 66,7 mln zł i 830,8 tys. złotych.

  "W okresie od 1990 r. do chwili obecnej (…) kościelnym osobom prawnym zwrócono i
  przekazano nieruchomości o łącznej powierzchni 97 tys. 123 ha. (…) Ponadto (…)
  kościelno-rządowe komisje regulacyjne (…) zwróciły i przekazały kościelnym
  osobom prawnym własność nieruchomości, również nieruchomości rolnych, o łącznej
  powierzchni 57 tys. 633 ha. Wśród tych nieruchomości 701 to nieruchomości
  zabudowane" – poinformował minister. Niestety, władze państwowe nie dysponują
  nawet orientacyjnym oszacowaniem tego majątku.
  I tylko "z informacji przekazanych przez MON wynika, iż z zasobów wojskowych
  zostało przekazanych 71 tys. 366 ha gruntów oraz 9 budynków i budowli o łącznej
  wartości szacunkowej 16,6 mln zł".


  Najwięcej ziemi rolnej z państwowych zasobów trafiło bezpłatnie do Lasów Państwowych - ponad 147 tys. ha. Ponad 83 tys. ha dostały organizacje kościelne różnych wyznań.

  W siódmym numerze "Faktów i Mitów" opublikowano wykaz lasów, które po 1989 roku przeszły w łapska kościelne. W Wielkopolsce tabela obejmuje 70 pozycji o powierzchni 618,5 ha. Zadałem sobie trudu i policzyłem. Na przykład w okolicach Obornik Skarb Państwa utracił 9 lasów, w okolicach Jarocina 11. W całym kraju przekazano 258 różnej wielkości lasów o łącznej powierzchni 3,5 tysiąca ha, co odpowiada powierzchni 75 Watykanów!!!
  W Lasach Państwowych nie potrafią podać wartości przekazanych hektarów. Nie wiadomo też, z jakiego tytułu Komisja Majątkowa przekazywała lasy klerowi.
  0
  zgłoś
 • jak
  2011-12-25 18:11
  jak do HA czlowieku otumaniony pieknymi slwami gloszonymi z ambony,masz prawo bronic go jakowo czlowieka. Musisz sie zgodzic z krytykantami bo arcybiskup jest w pelni odpowiedzialny za swoich ksiezulkow jak sie zachowuja. Jesli by papierz i biskupi nie tolerowali pedofilstwa i pederastwa i czynow nie godnych ksiezy wowczas obraz kosciola bylby bardziej przyjazdny.
  0
  zgłoś
 • Ha
  2011-11-27 22:15
  Ha Oj przydałoby sie 5 lat Syberii tym bezmyślnie obrazającyn człowieka,któremu do pięt nie dorośli i nie dorosną ,bo wiedza piszących takie bzdury jest na poziomie kiepskiej knajpy i tam jest ich miejsce.Czapki z głoow przed dokonaniami arcybiskupa,który bronił ludzi narażających sie po to zeby wyrosło pokolenie ludzi do bolu obrzydliwych szkoda nawet im odpowiadać bo jest to poniżej godnosci dla siebie samego.Serdeczne dzięki Księże Arcybiskupie.
  0
  zgłoś
 • nawa
  2011-11-27 19:23
  nawa ludzie obłąkani z nienawiści należy im współczuc nie wiedzą ,co czynią jest przerażającą rzeczą do jakiego prymitywizmu dochodzi.Pluć bez opamietania i powodu nie majac żadnych argumentów sensownych ,a może by tak spojrzeć na siebie i przed siebie.Niestety tą nienawiśc czerpią z określonych ogłupiających gazet i prostackich polityków.Co to za rodziny ,z których się wywodzą,które im nie wpoiły nawet podstawowych zasad przyzwoitości.Wsyd..
  0
  zgłoś
 • diakon :)
  2011-11-22 15:47
  A ja ładnie wyszedłem na zdjęciu! :)
  Pozdrawiam wszystkich tak ciepło wypowiadających się tu ludzi wysokiej kultury! :)
  0
  zgłoś
 • ksiegowy
  2011-11-22 07:16
  Moze tak ktos poda ile dostanie emerytury ten przebieraniec.
  0
  zgłoś
 • Konrad Wallenrod
  2011-11-22 00:08
  Pragne zwrocic uwage ze prace o ktorej opisujecie ,biskup wykonywal nie bezinteresownie.W religiach dalekiego wschodu i islamie sa ludzie ktorzy czynia to samo ,ale sa oni daleko od Jezusa.Widze jaka miloscia tryskaja ludzie wzgledem mojej skromnej osoby ,piszacej teksty biblijne.To najprawdziwsze wzory kataolicyzmu.Jakimi samochodami sa wozeni ci biskupi,w jakim luksusie zyja ,co w koncu faktycznie dobrego robia ?,dostaja to wszysko za nic ?.Ewangelii prawdziwej Jezusa Chrystusa nie glosza,ale propaguja dalej balwochwalstwo,nowych posrednikow wszystko to jest zabronione nauka Panska zawarta w biblii.Laza w ciuchach ,jak klauny,poniewaz swoim kostiumem hipnotyzuja oglupionych wyznawcow tej religii.Ducha Swietego nie posiadaja !.Prosze z reka na biblii udowodnic mnie klamstwa,a pozniej komentowac w sposob kulturalny jak przystalo ludziom bojacym sie Boga i sadu Jezusa Chrystusa Jego Syna !
  0
  zgłoś
 • pytanko
  2011-11-21 23:14
  Jak łatwo podpuścić i podszczuć Polaków. Po prostu boli, czytając te komentarze. Nie biorę pod uwagę dyżurnych funkcjonariuszy, emerytowanych esbeków, osobników opętanych z nienawiści. Myślę o normalnych ludziach, wypisujących bzdury bez zmrużenia okiem. Mamy demokrację, każdy może pisać co chce.
  Otóż abp Damian Zimoń w czasie komuny bronił prześladowanych górników, pisał listy w sprawie ekologii, gdy rozmaite huty zatruwały środowisko, alarmował państwo, gdy emigracja zarobkowa znacznie się nasiliła.

  Gdy upadła komuna pośredniczył w negocjacjach ze strajkującymi, a cały czas był blisko ludzi. To za jego rządów powstało hospicjum, w którym wykwalifikowany personel i wolontariusze opiekują się nieuleczalnie chorymi, rozbudował Caritas, organizował kuchnie dla ubogich, świetlice dla dzieci. Sam będąc synem górnika, był blisko górników, gdy w kopalniach zdarzały się katastrofy, był jednym z pierwszych, którzy przyjeżdżali, pomagał rodzinom i z nimi się modlił. Zawsze był na Mszach pogrzebowych górników.
  Gdy czytam te nienawistne wpisy robi mi się niedobrze. Niech ktoś powie, czy napracował się więcej niż ten skromny i dobry Ślązak, czy ktoś zrobił więcej dla całego regiony. To zezwierzęcenie wielu Polaków jest smutne, wystarczy kilku opętanych z nienawiści ludzi i całe stado bezmyślnych osobników zieje nienawiścią. Może zastanówcie się, co niszczycie, nieszczęśnicy?
  0
  zgłoś
 • kazik
  2011-11-21 21:16
  jestem ateista ,ale nieman nic przeciw ludziom wierzacym ,
  ale co wyrabia koscol z wierzacymi to graniczy juz z chamstwem,
  mam wrazenie ze z kosciola zrobila sie fabryka pieniedzy,wyciskanie grosza z biednych polakow to przekracza wszelkie granice przyzwoitosci,
  papiez krytykuje konsumpcje u ludzi, to sie pytam po co im pieniadze jezeli jest czyms zlym,
  nazywaja sie duchownymi ale nie gardza przyziemskim dobrobytem.
  jezus chodzil na boso
  kler jezdzi mercedesem. itd.
  0
  zgłoś
 • ~ Sylwia
  2011-11-21 20:49
  NIECH EMERYTURĘ dziadowi DUCHOWNEMU daje BAWARSKI PAPIEŻ !
  0
  zgłoś
 • katolik
  2011-11-21 18:22
  Wyjakowo niesympatyczny klecha.Wreszcie!!!
  0
  zgłoś
 • hulajnoga
  2011-11-21 15:50
  'jaho' MASZ RACJE!!

  NAROD ZSZEDL NA ...P S Y, B A ...RUSKIE SOBAKI!!
  0
  zgłoś
 • jaho
  2011-11-21 15:41
  Oj słaba wiara w narodzie. Dokąd to duże plucie, brak szacunku ,jeżeli nie do duchownego, to po prostu do starszego człowieka prowadzi. Opamiętajcie się w tym zachowaniu.
  0
  zgłoś
 • TYLKO PYTAM
  2011-11-21 14:49
  UZNANY PRZEZ KOGO? PRZEZ WAS? JAK PIERONEK I DZIWISZ?
  0
  zgłoś
 • @czlowiek swiata
  2011-11-21 12:03
  Z glowa w goooownie!!
  0
  zgłoś
 • Konrad wallenrod
  2011-11-21 09:42
  Ciekawa ma garderobe, a w jakiej chodzil sam Syn Bozy Jezus Chrystus ?.Gdzie u niego byly dary Ducha Swietego ?.Ilu ludzi uzdrowil w imie Jezusa Chrystusa ?.To po czym ma odpoczywac,swiety Jan Apostol jeszcze w wieku ponad 100 lat glosil Ewangelie Jezusa Chrystusa,umarl ok.104 roku.W jakich lachmanach chodzili apostolowie i ich uczniowie,za jaka cene glosili slowo Boze.Ew.sw Marka rozdzial 9 wiersz 38-40.Wtedy Jan rzekl do Niego;Nauczycielu,widzielismy kogos ,kto nie chodzil z nami,jak w Twoje imie wyrzucal zle duchy,i zabranialismy mu ,bo nie chodzil z nami.lecz Jezus odrzekl;Nie zabraniajcie mu,bo kto czyni cuda w imie moje ,nie bedzie mogl zaraz zle mowic o mnie.No to jest zastanawiajace.
  0
  zgłoś
 • ateista
  2011-11-21 06:34
  JAGBY COSIK KIEPSKO WYGLADA,NA EMERYTURZE CHYBA DŁUGO NIE POCIĄGNIE,ZA MOCNO GO EKSPLOATOWALI.
  0
  zgłoś
 • Prof. Sinus.
  2011-11-21 00:43
  Chcialbym dodac,ze to mial byc BRAK KOMENTARZA DO KOMENTARZY.Chyle czopla.Sorry.
  0
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej

Reklama