Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Prezydent wybrał 11 nowych pomników historii. ZOBACZ ZDJĘCIA

23 listopada 2017, 13:00
Rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii zostały wręczone przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas czwartkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Prezydent powiedział, że uroczystość dzięki ogromnemu wsparciu wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego "daje szansę zrealizowania tego wielkiego zamierzenia, jakie razem podjęliśmy - że na 100-lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości będzie 100 Pomników Historii, czyli będzie 100 obiektów w Polsce wpisanych na tę ważną, prestiżową, istotną dla naszego dziedzictwa kulturalnego listę". "Cieszę się, że dzisiaj kolejnych nowych 11 obiektów do tej listy dołączy, 12 obiekt to rozszerzenie obiektu już wpisanego na tą listę" - dodał. Dotychczas lista ta liczyła 70 obiektów. Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Obecnie jest to 70 zabytków szczególnej rangi, w tym Kraków - jako historyczny zespół miasta, Biskupin – jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa – z zespołem klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze, a także Grunwald – jako pole bitwy, Wieliczka – kopalnia soli oraz Frombork – z zespołem katedralnym.
Rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii zostały wręczone przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas czwartkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Prezydent powiedział, że uroczystość dzięki ogromnemu wsparciu wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego "daje szansę zrealizowania tego wielkiego zamierzenia, jakie razem podjęliśmy - że na 100-lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości będzie 100 Pomników Historii, czyli będzie 100 obiektów w Polsce wpisanych na tę ważną, prestiżową, istotną dla naszego dziedzictwa kulturalnego listę". "Cieszę się, że dzisiaj kolejnych nowych 11 obiektów do tej listy dołączy, 12 obiekt to rozszerzenie obiektu już wpisanego na tą listę" - dodał. Dotychczas lista ta liczyła 70 obiektów. Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Obecnie jest to 70 zabytków szczególnej rangi, w tym Kraków - jako historyczny zespół miasta, Biskupin – jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa – z zespołem klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze, a także Grunwald – jako pole bitwy, Wieliczka – kopalnia soli oraz Frombork – z zespołem katedralnym. / prezydent.pl
Prezydent ustanowił 11 nowych Pomników Historii; są wśród nich: Kopiec Kościuszki w Krakowie, opactwo w Oliwie, kościół pw. św. Michała Anioła w Szalowej, stadnina koni w Janowie Podlaskim.
Reklama
Reklama
Tematy:
prezydent podróże kraj nowe pomniki historii lista Andrzej Duda

Powiązane

Reklama

Komentarze(5)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • śmiechu warte
  2017-11-23 13:39:44
  Biedy Dziennik, nigdy nie wie co ważne. Może jakieś spotkanie w Paryżu w ramach izolacji Polski ? :-)
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • kasztanka
  2017-11-23 15:18:59
  zdecydowanie Janów Podlaski przeszedł już do historii
  1
 • Antos
  2017-11-23 15:08:09
  To Kielce takie ladne? A ja myslalem, ze to wiocha!
  0
 • Batko-Macisław Płatow
  2017-11-23 15:03:14
  Brawo ,choć Ja bym z wypraw dodał ; Szydłów ( świętokrzyskie),oraz Grabki Duże-pałac,resztki haremu,wszystko na trasie Szydłów-Chmielnik.Ale ,,każda sroczka swój ogonek chwali".Ale Ja pytam; czy prawdą jest ,że ,,p" obiecał Ukraińcom odbudowę 16 nielegalnie postawionych pomników.Pytam z ciekawości ,bez politycznej uszczypliwości.
  3
Reklama

Zobacz więcej

Reklama