Słowa Terleckiego potwierdziła również rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. - Pani kurator wycofała się ze swoich słów, zostało to też ocenione przez pana ministra i sprawa jest zamknięta - powiedziała.

Reklama

Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak pytana w piątek w Radiu Zet o to, czy szczepienia nauczycieli przeciwko Covid-19 powinny być obowiązkowe odpowiedziała, że absolutnie nie zgadza się z pomysłem, żeby kogokolwiek do czegokolwiek zmuszać. - To jest wolna decyzja każdego wolnego człowieka - oceniła. Jak dodała, "konsekwencje tego eksperymentu nie są do końca stwierdzone".

Jej stanowisko spotkało się z krytyką m.in. ministra edukacji Przemysława Czarnka i szefa resortu zdrowia Adama Niedzielskiego. "Przyznaję, że mając wykształcenie historyczne, a nie medyczne, nie powinnam się wypowiadać na temat szczepionki" - napisała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak w mediach społecznościowych.

O sprawę ewentualnej dymisji kurator był pytany jeszcze przed wypowiedzią Ryszarda Terleckiego rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak mówił, Adam Niedzielski rozmawiał z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem. - Tak, była taka rozmowa, nie tylko z ministrem edukacji narodowej, z innymi politykami też - powiedział Andrusiewicz.

Dopytywany, czy minister zdrowia będzie domagał się dymisji kurator powiedział: - Minister jednoznacznie wyraził swoje stanowisko à propos nieodpowiedzialnych i głupich słów, które padły. Pani kurator za to przeprosiła. Jakie dalej będą konsekwencje? Nie nam w to wnikać. To już jest kwestia ministra edukacji narodowej i wojewody małopolskiego.

"Skrytykowałem jej wypowiedź"

Reklama

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział w poniedziałek w RMF FM, że natychmiast po piątkowym wywiadzie Barbary Nowak w Radiu Zet zatelefonował do niej. - Skrytykowałem jej wypowiedź dotyczącą "eksperymentu". Szczepionki nie są eksperymentem, pani Barbara Nowak przyznała mi rację, że nie powinna zabierać głosu w tej sprawie, uznała to również w mediach społecznościowych. Dalsze czynności trwają - teraz spotyka z się wojewodą małopolskim, który jest jej bezpośrednim zwierzchnikiem i nadzoruje sprawę - poinformował Czarnek.

Dopytywany o to, czy Nowak powinna stracić stanowisko, odpowiedział: "to nie jest tylko decyzja ministra edukacji". - Pani Barbara Nowak przede wszystkim nie powinna się wypowiadać na temat szczepionek i tematy medyczne, bo nie jest medykiem i nie jest ekspertem w tej sprawie (...). Co będzie dalej, pokaże ten tydzień - mówił wcześniej.

Czarnek przyznał, że cieszy się z faktu, iż Nowak wycofała się ze swoich opinii i stwierdziła, że nie jest ekspertem w tej dziedzinie. - Dobrze, żeby jako nie-ekspert nie zabierała głosu w tej sprawie. Ocena jej zachowania będzie analizowana przez wojewodę małopolskiego. (...) Myślę, że decyzja będzie dziś, jutro najdalej - zapowiedział Czarnek.

- Wypowiedź małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak o szczepieniach była nieodpowiedzialna - ocenił rzecznik rządu Piotr Müller. - Cieszę się, że jest autorefleksja ze strony pani kurator w tym zakresie - dodał.