21.05.2005 r. - po policyjnej prowokacji zatrzymano pierwszoligowego sędziego piłkarskiego Antoniego F. ze Stalowej Woli, podejrzanego m.in. o przyjęcie 100 tys. złotych łapówki za ustalanie wyników meczów oraz jego wspólnika Mariana D., obserwatora sędziów ze Śląska. Obaj zostali aresztowani na trzy miesiące, ale 16 czerwca opuścili areszt. Marian D. został powtórnie zatrzymany 9 listopada 2006 roku w związku z nowymi dowodami zebranymi w toku prowadzonego śledztwa.

17.06.2005 r. - wrocławska policja zatrzymała pierwszoligowego sędziego Krzysztofa Z. z Łodzi. Postawiono mu zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych w zamian za ustalanie wyników meczów. 7 lipca opuścił areszt.

1.07.2005 r. - zatrzymano Marcina Ż. - członka zarządu Piasta Gliwice i byłego sędziego. Postawiono mu zarzuty o charakterze korupcyjnym. Po wpłaceniu 150 tys. zł poręczenia majątkowego wyszedł na wolność.

05.07.2005 r. - były sędzia międzynarodowy i obserwator PZPN Aleksander S. oraz dwóch innych sędziów piłkarskich: Zbigniew R. i Hieronim T. z Poznania zostali zatrzymani przez wrocławską policję. Prokuratura po przesłuchaniach nie zdecydowała się na ich aresztowanie.

06.07.2005 r. - Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu przesłuchała kolejnego sędziego - Roberta H. z Poznania. Nie został aresztowany.

23.12.2005 r. - dolnośląscy policjanci zatrzymali Janusza B. - byłego piłkarza, menedżera Piasta Gliwice podejrzanego o oferowanie łapówki w zamian za ustawienie meczu piłkarskiego.

12.01.2006 r. - policjanci zatrzymali członka Wydziału Dyscypliny PZPN i obserwatora sędziów Jana Ć. Postawiono mu zarzut korupcji. Zapłacił 6 tys. złotych kaucji.

26.06.2006 r. - dolnośląscy policjanci zatrzymali byłego działacza sportowego Ryszarda F., zwanego Fryzjerem. Postawiono mu zarzuty założenia i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą (od 2000 roku), za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Jego korzyści majątkowe oszacowano na 420 tysięcy złotych. Ryszard F. został aresztowany na trzy miesiące. Nie przyznał się do winy, ale później prawdopodobnie współpracował z prokuraturą, czego efektem były kolejne zatrzymania.

28.06.2006 r. - zatrzymano prezesa pierwszoligowego Górnika Zabrze Jerzego F., menedżera drugoligowego KSZO Ostrowiec Mariusza Ł., pierwszoligowego sędziego liniowego Andrzeja J. oraz byłego sędziego Grzegorza G. Wszystkim postawiono zarzuty korupcyjne. Pierwszy z nich przyznał się do winy i po złożeniu wyjaśnień wyszedł na wolność. Zarzuty wobec niego dotyczyły okresu pracy w Podbeskidziu Bielsko-Biała i Szczakowiance Jaworzno. Pozostali zostali aresztowani, choć Andrzej J. po wpłaceniu kaucji wyszedł na wolność.

05.07.2006 r. - wrocławska policja zatrzymała byłego drugoligowego sędziego Sławomira B. z Opola. Postawiono mu zarzuty udziału w grupie przestępczej zajmującej się ustawianiem meczów w I i II lidze piłkarskiej oraz przyjmowanie łapówek w zamian za korzystne dla wręczających rozstrzygnięcia co najmniej dwóch meczów. Po przesłuchaniu został zwolniony.

13.07.2006 r. - wydział do walki z korupcją wrocławskiej policji zatrzymał pierwszoligowego sędziego piłkarskiego Tomasza P. z Częstochowy. Postawiono mu zarzuty korupcyjne.

24.07.2006 r. - wrocławska policja zatrzymała sędziego piłkarskiego Piotra K. z Wrocławia. Postawiono mu zarzuty dotyczące przyjmowania łapówek w zamian za ustawianie wyników meczów.

26.07.2006 r.
- zatrzymano działacza pierwszoligowego Górnika Łęczna Ryszarda M. podejrzanego o wręczanie łapówek sędziom w zamian za ustawianie wyników w polskiej lidze. Został aresztowany, ale po dwóch tygodniach wyszedł na wolność. Zatrzymano także, ale po przesłuchaniu zwolniono, kierownika drugoligowego Górnika Polkowice Mariusza J.

08.08.2006 r. - policja zatrzymała byłego drugoligowego sędziego Mariusza S. z Opola. Po złożeniu wyjaśnień został zwolniony do domu. Postawiono mu zarzuty ustawiania wyników meczów i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

09.08.2006 r. - zatrzymano 58-letniego wiceprezesa pierwszoligowego Górnika Łęczna Bronisława K. Podejrzany jest o korupcję i udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

17.08.2006 r. - zatrzymano prezesa drugoligowego klubu Podbeskidzie Bielsko-Biała, 54-letniego Stanisława P.

21.08.2006 r. - policja zatrzymała byłego piłkarza Zagłębia Sosnowiec, 25-letniego Łukasza A. i obecnego zawodnika tego klubu 31-letniego Marcina L. Obu postawiono zarzuty wręczania i składania obietnic wręczania łapówek sędziom piłkarskim w zamian za korzystne rozstrzygnięcie meczów.

22.08.2006 r. - zatrzymano piłkarza GKS Bełchatów Mariusza U. Zarzuty, które mu przedstawiono, dotyczyły występów w Zagłębiu Sosnowiec.

25.08.2006 r. - do wrocławskiej Prokuratury Okręgowej zgłosił się Mirosław D., trener drugoligowego zespołu Górnika Polkowice. Dobrowolnie opowiedział o swym udziale w korupcji. Decyzją prokuratora został zatrzymany. Prokuratura zarzuciła mu udział we wręczaniu łapówek sędziom piłkarskim.

30.08.2006 r. - drugoligowy sędzia piłkarski Mariusz Górski, który znalazł się na tzw. liście Fryzjera, opublikowanej przez Przegląd Sportowy, zrezygnował z pracy w Sądzie Rejonowym w Rawie Mazowieckiej. Wcześniej dobrowolnie zgłosił się do prokuratury.

03.09.2006 r. - policja zatrzymała 44-letniego prezesa drugoligowego Zawiszy Bydgoszcz Wojciecha K. Postawiono mu szereg zarzutów o charakterze korupcyjnym.

12.09.2006 r. - zatrzymano i postawiono zarzuty udziału w przekupstwie piłkarskim, przyjmowania łapówek oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kierowanej przez Fryzjera dwóm drugoligowym sędziom piłkarskim z Wielkopolski: 35-letniemu Adamowi K. i 30-letniemu Maciejowi H. Po wpłaceniu kaucji zostali zwolnieni.

19.09.2006 r. - policja zatrzymała drugoligowego sędziego, 34-letniego Mariusza R. z Tychów. Postawiono mu zarzuty dotyczące korupcji. Po złożeniu obszernych wyjaśnień został zwolniony.

20.09.2006 r. - zatrzymano właściciela drugoligowego KSZO Ostrowiec Świętokrzyski Mirosława S. Postawiono mu zarzuty korupcji w sporcie oraz wręczania łapówek sędziom w zamian za ustawianie wyników. Został zwolniony po wpłaceniu 40 tysięcy złotych kaucji.

21.09.2006 r.
- zatrzymano 46-letniego sekretarza kolegium sędziów Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej, byłego pierwszoligowego arbitra Grzegorza K. Postawiono mu zarzuty przyjęcia łapówek w zamian za korzystne rozstrzygnięcie meczów. Zarzuty dotyczą 2004 r., gdy K. był sędzią. Po przesłuchaniu i wpłaceniu 20 tys. kaucji został wypuszczony na wolność.

25.10.2006 r. - zatrzymano 32-letniego sędziego Jarosława P. podejrzanego o przyjmowanie łapówek w zamian za korzystne rozstrzygnięcia spotkań. Jarosław P. był sędzią liniowym.

26.10.2006 r. - policjanci zatrzymali w Piekarach Śląskich 44-letniego drugoligowego arbitra piłkarskiego Marka K. Podejrzany jest o przyjmowanie łapówek w zamian za korzystne rozstrzygnięcia meczów. Za jedno z ustawionych spotkań przyjął kilkanaście tysięcy złotych łapówki.

15.11.2006 r. - policja zatrzymała pierwszoligowego sędziego Artura Sz. z Krakowa. Został aresztowany na trzy miesiące. Zarzuca się mu uczestnictwo w zorganizowanej grupie przestępczej oraz czterokrotne przyjęcie łapówki lub obietnicy jej przyjęcia w zamian za korzystne rozstrzygnięcia meczów piłkarskich. W obecnym sezonie prowadził pięć spotkań Orange Ekstraklasy oraz po jednym w drugiej lidze i Pucharze Polski.

22.11.2006 r. - policja zatrzymała w Gdyni prezesa pierwszoligowej Arki Gdynia Jacka M. oraz byłego kierownika drużyny Wiesława K. Obu postawiono zarzuty o charakterze korupcyjnym, a prezes klubu, któremu zarzucono także udział w zorganizowanej grupie przestępczej, został decyzją sądu aresztowany na trzy miesiące. 38-letni Jacek M. w listopadowych wyborach został ponownie wybrany na radnego Gdyni.

20.12.2006 r.
- zatrzymani zostali dwaj sędziowie - pierwszoligowy Robert W. z Warszawy oraz drugoligowy Robert S. z Zabrza. Obaj podejrzani są o korupcję i ustawianie wyników meczów piłkarskich.

21.12.2006 r. - prokuratura przedłużyła areszt głównego oskarżonego w aferze, Ryszarda F. pseudonim Fryzjer. Oznacza to, że nie wyjdzie on na wolność wcześniej niż pod koniec marca.

27.12.2006 r. - Sąd Okręgowy we Wrocławiu zdecydował o wcześniejszym wypuszczeniu na wolność Grzegorza G., podejrzanego w aferze barażowej. Wcześniej G. był aresztowany na pół roku. Według prokuratury, decyzja sądu jest błędna, gdyż G. może utrudniać postępowanie w sprawie.

4.01.2007 r. - Wydział Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej wszczyna postępowanie dyscyplinarne wobec dwóch klubów Orange Ekstraklasy i pięciu drugoligowców. Na czarnej liście są: Arka Gdynia, Górnik Łęczna, Górnik Polkowice, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Podbeskidzie Bielsko-Biała, Zagłębie Sosnowiec i Zawisza Bydgoszcz. W 2006 roku zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne wobec Zagłębia Lubin.

11.01.2007 r. - Polski Związek Piłki Nożnej zawiesił dwóch sędziów podejrzanych o korupcję. Według oficjalnego komunikatu PZPN, chodzi o Roberta Setlę i Roberta Werdera.

17.01.2007 r. - Zbigniew M., sędzia z Chodzieży, sam zgłosił się do wrocławskiej prokuratury i przyznał do ustawiania meczów polskiej ekstraklasie. Sędzia M. należał do tzw. Grupy Fryzjera.

18.01.2007 r. - przełom w aferze korupcyjnej! Policja zatrzymała Wita Ż., byłego sędziego, znanego eksperta telewizji Canal Plus i - co najważniejsze - członka zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej.

19.01.2007
r. - prokuratura postawiła Witowi Ż. zarzuty przyjęcia 8 tysięcy złotych łapówki i pomocy Zawiszy Bydgoszcz w uzyskiwaniu pożądanych wyników.

19.01.2007 r. - minister Sportu Tomasz Lipiec zażądał ustąpienia władz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Członkowie zarządu nie zgodzili się na to, argumentując, że nie mają zamiaru ponosić odpowiedzialności zbiorowej. w odpowiedzi Lipiec wprowadza do związku kuratora. Zgodnie z doniesieniami Faktu i DZIENNIKA jest nim Andrzej Rusko... jednocześnie szef spółki Ekstraklasa S.A.

20.01.2007 r. - Wit Ż. przyznał się do winy i zostaje zwolniony z aresztu za kaucją w wysokości 50 tysięcy złotych.

22.01.2007 r. - Międzynarodowa federacja Piłkarska (FIFA) i Europejska federacja Piłkarska (UEFA) nie uznały kuratora w PZPN. Ich zdaniem - decyzja była polityczna, zaś ingerencja rządu jakiegokolwiek państwa w sprawy związku piłkarskiego są niedopuszczalne. FIFA i UEFA grożą Polsce wykluczeniem z rozgrywek.

23.01.2007 r. - kurator odwołał przewodniczącego Wydziału Dyscypliny PZPN Krzysztofa Malinowskiego. Powodem miała być opieszałość w podejmowaniu decyzji wobec podejrzanych o korupcję. W ramach protestu cały skład wydziału podaje się do dymisji.

24.01.2007 r.
- miejsce Malinowskiego zajął znany warszawski prawnik i były dziennikarz sportowy Michał Tomczak, który ku zaskoczeniu wszystkich daje do zrozumienia, że raczej będzie kontynuował politykę swojego poprzednika.

30.01.2007 r. - w sieć wrocławskiej prokuratury wpadły kolejne grube ryby. Tym razem jest to były sędzia, przewodniczący Wielkopolskiego Kolegium Sędziów i pełnomocnik PZPN do spraw sędziów, Krzysztof P.

30.01.2007 r.
- kilka godzin po zatrzymaniu Krzysztofa P. policja wyciągnęła z domu Wojciecha W., działacza, byłego dyrektora sportowego i trenera Arki Gdynia oraz Amiki Wronki. To właśnie między innymi dzięki niemu Arka uzyskała nielegalnie awans do ekstraklasy.

1.02.2007 r.
- Marcin Wojcieszak zastąpił Andrzeja Rusko na stanowisku rządowego kuratora pełniącego obowiązki zawieszonego zarządu PZPN.

12.02.2007 r. - PZPN zawarł porozumienie z prokuraturą we Wrocławiu. Prowadzący śledztwo obiecali przekazywać PZPN-owi informacje mogące doprowadzić do karania klubów. Również wydział dyscypliny zobowiązał się do pomocy organom ścigania.

13.02.2007 r. - policja zatrzymała radomskiego sędziego Janusza O. jest on podejrzany, podobnie jak kilkudziesięciu jego poprzedników, o korupcję i ustawianie meczów.

14.02.2007 r. - Janusz O. przyznał się do stawianych mu zarzutów i zostaje wypuszczony do domu. prokuratura ujawnia, że O. brał za korzystne rozstrzygnięcia od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jak się później okazało - znaczna część zarzutów dotyczy meczów Arki Gdynia.

15.02.2007 r. - kolejnym zatrzymanym jest obserwator z Warszawy, 50-letni Krzysztof W., który miał nakłaniać sędziów do stronniczego sędziowania.

21.02.2007 r. - policja zatrzymała wiceprezesa Arki Gdynia, 53-letniego Grzegorza G. To już trzecia wysoko postawiona osoba z Arki zatrzymana w sprawie korupcyjnej. Wcześniej byli to: prezes Jacek M. i dyrektor sportowy Wojciech W.

23.02.2007 r. - prokuratura we Wrocławiu zdecydowała o aresztowaniu Grzegorza G., wiceprezesa Arki Gdynia. G. postawiono 27 zarzutów, m.in. działalność w zorganizowanej grupie przestępczej.




























































































Reklama