Sekretarz generalny NATO uważa, że obecnie nie można zmniejszać wydatków na zbrojenia. Anders Fogh Rasmussen podkreślił, na konferencji bezpieczeństwa w Bratysławie, że cięcia w wydatkach na obronę europejskich członków Sojuszu, zwłaszcza krajów Europy Środkowej i Wschodniej, są nie do przyjęcia szczególnie, że Rosja stale zwiększa swój budżet wojskowy.

Rosyjskie wydatki na obronę rosną o ponad 10 procent każdego roku, w ciągu ostatnich pięciu lat - powiedział. Dodał, że w tym samym czasie kilka krajów, europejskich członków NATO obcięło wydatki na obronę o ponad 20 procent. A cięcia były szczególnie duże tutaj w Europie Środkowej i Wschodniej. Tak nie może być. Teraz jest czas, aby się zatrzymać i odwrócić tę sytuację - powiedział w stolicy Słowacji Anders Fogh Rasmussen.

W Bratysławie trwa międzynarodowa konferencja o globalnym bezpieczeństwie. W spotkaniu biorą udział premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, szef rządu Ukrainy, szef NATO oraz 800 polityków i ekspertów z 65 krajów. Głównym tematem szczytu jest kryzys na Ukrainie i wynikające z niego zagrożenia dla Polski, Słowacji, Czech i Węgier.

>>>ZOBACZ WIĘCEJ: Polacy obawiają się Rosji. NOWY SONDAŻ

>>>ZOBACZ WIĘCEJ: I kto tu prze do wojny? Rosja oskarża NATO i Kijów