DEKALOG WYBORCY, czyli 10 pytań o wybory prezydenckie 2015
1 Kampania wyborcza zakończy się 8 maja o godzinie 24:00. Po tym czasie nastąpi cisza wyborcza.
PAP / Tomasz Gzell
2 Czynne prawo wyborcze, czyli prawo udziału w głosowaniu (prawo wybierania) posiada każdy, kto legitymuje się obywatelstwem polskim, najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, posiada pełnię praw publicznych i został wpisany do spisu wyborców.
Shutterstock
3 Dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty czy paszport.
Shutterstock
4 Informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o lokalach obwodowych komisji wyborczych zobowiązani są udzielić wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Informacji można więc szukać na stronach internetowych urzędów miast i gmin.
Shutterstock
5 Tak. Jeśli wiemy, gdzie będziemy 10 maja, należy wcześniej złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu pobytu czasowego. Wniosek składa się w urzędzie gminy, w której znajduje się wybrany lokal wyborczy, najpóźniej w piątym dniu przed dniem wyborów, czyli do dnia 5 maja 2015 r. Osoby, które złożą taki wniosek, będą ujęte w tym samym spisie wyborców również w przypadku II tury wyborów. Zagłosować mogą także wyborcy, którzy w dniu wyborów będą przebywać w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych. Takie osoby zostaną wpisane do spisów wyborców w tych miejscach Na takich samych zasadach będą mogli głosować studenci przebywający w domach studenckich lub zespołach domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania. W przypadku gdy wyborca nie jest w stanie przewidzieć, gdzie będzie się znajdował w dniu wyborów, może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Wniosek o wydanie należy złożyć w urzędzie gminy, w której wyborca jest zapisany w spisie wyborców, najpóźniej w drugim dniu przed dniem wyborów, czyli do dnia 8 maja 2015 r. Wniosek można składać pisemnie, faksem lub w formie elektronicznej.
Shutterstock
6 Głosowanie na prezydenta, w dniu 10 maja 2015 r., potrwa od godziny 7:00 do godziny 21:00. W tych samych godzinach głosowanie odbywać się będzie w trakcie ewentualnej II tury.
Shutterstock
7 Każdy głosujący dostanie w lokalu wyborczym tylko jedną kartkę formatu A4. Będzie ona zawierać nazwiska wszystkich 11 zarejestrowanych kandydatów na prezydenta. Żeby oddany głos był ważny, należy po lewej stronie postawić znak "X" przy nazwisku wybranego kandydata.
Shutterstock
8 Decyzją Państwowej Komisji Wyborczej, głosy w wyborach prezydenckich będą liczone ręcznie. System informatyczny, który w wyborach samorządowych w 2014 r. uległ awarii, będzie pełnił funkcję wyłącznie wspomagającą. CZYTAJ WIĘCEJ >>>
Shutterstock
9 Tak. Stanie się tak w przypadku, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma więcej niż połowy spośród wszystkich oddanych i ważnych głosów w I turze. Jej wyniki mamy poznać we wtorek - 12 maja - wieczorem. Choć - jak przestrzegał przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński - należy brać pod uwagę, że nastąpi to później. W przypadku braku rozstrzygnięcia, zgodnie z Konstytucją, przeprowadzona zostanie II tura wyborów. Odbędzie się ona 2 tygodnie po I turze, czyli 24 maja 2015 r.
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję