"Lech Kaczyński był wielkim przyjacielem narodu ukraińskiego i często robił dla integracji Ukrainy ze wspólnotą europejską więcej niż same ukraińskie władze" - oświadczył Zubko w apelu skierowanym do mera Kijowa Leonida Czernoweckiego.

Reklama

Zdaniem Zubki, imię Lecha Kaczyńskiego mogłaby otrzymać obecna ulica Wacława Worowskiego, rosyjskiego działacza bolszewickiego polskiego pochodzenia.

"(Lech) Kaczyński był patriotą Polski i jeszcze za czasów Solidarności walczył o demokratyczną Polskę oraz uwolnienie jej spod radzieckiego ucisku" - podkreślił polityk.

"Za Ukrainę" jest częścią prozachodniego bloku parlamentarnego Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona. Ugrupowanie to jest obecnie w opozycji.

Pomysł zmiany nazwy położonej w centrum Kijowa ulicy Worowskiego nie jest dla ukraińskiej stolicy nowością. W 2006 r. polska dyplomacja zabiegała, by ulicy tej nadać imię Jerzego Giedroycia, jednak starania te nie zakończyły się sukcesem.

Zupełnie inaczej było w Odessie, gdzie w środę, w hołdzie dla zmarłego prezydenta Polski, radni miejscy jednogłośnie poparli ideę nazwania części ulicy Polskiej ulicą Lecha Kaczyńskiego.

W czwartek konsul generalny RP w Odessie przekazał w rozmowie telefonicznej, że oficjalne nadanie odcinkowi ul. Polskiej imienia Lecha Kaczyńskiego odbędzie się w maju.