Informację o terminie mszy oraz miejscu pochówku b. marszałka PAP uzyskała w biurze poselskim Macieja Płażyńskiego. "Informację tę przekazała nam rodzina pana Płażyńskiego" - powiedziała PAP Wioletta Dymarska z biura. Jak dodała, trumna z ciałem b. marszałka zostanie złożona w sarkofagu, a pochówek odbędzie się po nabożeństwie.

Reklama

Maciej Płażyński zginął w sobotę w katastrofie prezydenckiego samolotu, którym delegacja władz polskich udawała się na rocznicowe uroczystości w Katyniu. Miał 52 lata. Był żonaty, miał trójkę dzieci. Jak powiedział PAP Tomasz Korzeniowski, konserwator zabytków Bazyliki Mariackiej, w ponad 650-letniej historii świątyni, w jej wnętrzu pochowanych zostało około sześciu tysięcy osób, z tego większość stanowiły osoby świeckie: miejscy dostojnicy czy patrycjusze, którzy w sposób szczególny przysłużyli się kościołowi.

Groby znajdują się pod niemal całą powierzchnią kościoła liczącą prawie 7 tys. metrów kwadratowych. Posadzkę kościoła tworzą płyty nagrobne (niegdyś było ich ponad 500, do dziś zachowało się ok. 300). Trumny ze zmarłymi leżą pod płytami, na głębokości 3-4 metrów (nieraz w kilku warstwach).

Jak poinformował Korzeniowski, ostatni (i jedyny po 1945 roku) pochówek w Bazylice Mariackiej miał miejsce w 1979 roku, kiedy to w świątyni spoczęło ciało ks. prałata Józefa Zator-Przytockiego - podpułkownika Armii Krajowej i długoletniego proboszcza Bazyliki.

Korzeniowski powiedział PAP, że jeszcze nie wiadomo, gdzie dokładnie miałaby spocząć na stałe trumna z ciałem Macieja Płażyńskiego. Dodał, że miejsce zostanie dopiero wybrane, a tymczasem trumna w formie sarkofagu zostanie wystawiona w kaplicy św. Doroty.

Reklama

Bazylika Mariacka jest największym kościołem ceglanym w Europie, a być może także na świecie. Kamień węgielny pod jego budowę położono w marcu 1343 r. Wznoszono ją etapami przez 159 lat - do 1502 roku. Bazylika ma kubaturę ok. 155 tys. metrów sześciennych. Jej wnętrze, liczące ponad 6,7 tys. metrów kwadratowych powierzchni, może pomieścić ok. 20 tys. osób.