Kredyt #naStart

- Chcemy, by nowe przepisy, będące jednym z trzech elementów strategii rozwoju budownictwa i mieszkalnictwa w Polsce, weszły w życie w drugiej połowie 2024 roku - ogłosił minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie w konsultacjach.

Reklama

Jak wskazano w artykule "Gazety Wyborczej", "deweloperzy już szykują się na ten program". "Z danych Otodom Analytics wynika, że w I kwartale firmy działające na siedmiu głównych rynkach w Polsce sprzedały 12,4 tys. lokali mieszkalnych. To o 14 proc. więcej niż przed rokiem, ale o 7 proc. mniej już jeszcze kwartał wcześniej" – czytamy.

Więcej mieszkań do sprzedaży

Gazeta zwróciła uwagę, że firmy stale uzupełniają ofertę. "Od stycznia do marca w siedmiu największych miastach do sprzedaży trafiło 15,9 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 6 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału i o 120 proc. rok do roku" - napisano.

Także z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że deweloperzy nie spowalniają. "W marcu oddali do użytkowania 11 327 mieszkań. To o 1,5 tys. więcej niż w lutym. W marcu uzyskali też blisko 20 tys. pozwoleń na budowę kolejnych lokali - to ponad 4 tys. więcej niż w lutym tego roku i aż o 6,6 tys. więcej niż w marcu 2023" - czytamy.

Dynamiczne tempo widać także po liczbie rozpoczętych budów. "W marcu deweloperzy rozpoczęli budowę 15 764 mieszkań - 1,5 tys. więcej niż w lutym tego roku i o 4,7 tys. więcej niż w marcu 2023 roku" – wskazała gazeta.

Pośpiech deweloperów

Reklama

W ocenie dziennika, na tak wzmożone działania miała zapewne wpływ tzw. ustawa przeciwdziałająca patodeweloperce, która miała pierwotne wejść w życie w kwietniu. "Deweloperzy spieszyli, by uzyskiwać jak najwięcej zezwoleń na starych zasadach" - napisano. Termin wejścia w życie ustawy przesunięto.

Do większych działań skłania także kredyt "#naStart". "W ubiegłym roku, gdy obowiązywał program Bezpieczny kredy 2 proc., mieszkania rozchodziły się jak świeże bułeczki. Firmy liczą na powtórkę. Wielu już kroi ofertę pod nowy program" - czytamy. Gazeta wskazała, że "niektórzy deweloperzy spodziewają się nowych przepisów już we wrześniu".

Wskazano, że kredyt "#naStart" nie mobilizuje aż tak prywatnych inwestorów. "Wiele osób zdecydowało się ruszyć z budową, nie czekając na decyzję polityków" – napisano.

"Kto może, nie czeka na rządowe wsparcie, bo obawia się nagłych wzrostów cen materiałów budowalnych" – dodano.