"W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej w sobotę, 1 sierpnia, o godzinie 17., w godzinie +W+. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom - żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

Reklama

Podobną decyzję podjął bp Józef Guzdek. "Księży kapelanów zobowiązuję, aby 1 sierpnia, o godz. 17. – w godzinę +W+ – odezwały się dzwony kościołów i kaplic garnizonowych w całym kraju. Niech ich głos będzie wezwaniem do modlitwy, refleksji oraz wołaniem o wzajemny szacunek" - zaapelował ordynariusz wojskowy.

1 sierpnia w archidiecezji warszawskiej przez cały dzień mieszkańcy stolicy będą oddawali hołd poległym i żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego. "Podobnie jak w poprzednich latach, w obchodach i modlitwie weźmie udział kard. Kazimierz Nycz" - poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

W dniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego bp Romuald Kamiński będzie modlił się za poległych powstańców oraz ludność cywilną stolicy podczas mszy św. o godz. 18. w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

Natomiast w niedzielę 2 sierpnia o godz. 18. zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji Powstańców Warszawskich w sanktuarium św. Faustyny. "Właśnie z tego kościoła na Żytniej w 1944 roku Batalion +Parasol+ po mszy św. wyruszył do walk powstańczych na Woli" - przypomniano w informacji. Dodano, że niedzielę we mszy św. weźmie udział m.in. Grupa Historyczna Zgrupowania "Radosław".