Według wstępnych ustaleń policji, tablica z napisem: "żołnierzom Armii Czerwonej, którzy stracili życie na ziemiach polskich w walce z Niemcami i ich sojusznikami w latach 1944-45. Wdzięczni Polacy" i czerwoną gwiazdą - symbolem radzieckiego wojska - została zamontowana 1 listopada przez nieznaną osobę na cokole, na którym wcześniej stał pomnik ku czci sowieckich żołnierzy. Po kilkunastu godzinach ktoś zdjął ją z pomnika.

Reklama

Nielegalna tablica

Jak powiedział PAP rzecznik głubczyckiej policji Łukasz Golinowski, o nielegalnej tablicy funkcjonariuszy poinformowała radna z Solidarnej Polski. Funkcjonariusze po zrobieniu zdjęć i sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji przekazali sprawę do prokuratury, by ta oceniła, czy doszło do przestępstwa, czy do wykroczenia.

Postument, na którym zawieszono tablicę, znajduje się w parku miejskim. W miniony czwartek z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego zdemontowano stojący na nim pomnik przedstawiający radzieckiego żołnierza. Wcześniej z postumentu zdemontowano tablicę ku czci żołnierzy Armii Czerwonej.

Reklama

Akcja demontażu pomników

W swoim wystąpieniu przed demontowanym pomnikiem w Głubczycach, prezes Nawrocki powiedział, że realizowana przez IPN akcja demontażu pomników upamiętniających żołnierzy sowieckich jest częścią przywracania prawdy historycznej.

Ten pomnik to symbol systemu, który zbudował sobie po 1917 r. "dom zły", czyli Związek Sowiecki, i który wciąż unosi się swoim duchem w dzisiejszej Federacji Rosyjskiej. (…) Ten pomnik jest symbolem systemu, który już w swoich teoretycznych podstawach w II połowie XIX w. nawoływał do światowej rewolucji i eksterminacji, likwidacji konkretnych grup społecznych. To symbol systemu, który ręka w rękę z Adolfem Hitlerem rozpoczął II wojnę światową, a więc najtragiczniejszy konflikt w historii świata. Symbol systemu, który po 1945 r. zwasalizował, skolonizował połowę Europy - w tym nasz kraj, Polskę - i który nadal mordował polskich bohaterów w ubeckich katowniach, w lasach, na ulicach. (…) Ten pomnik jest pomnikiem kłamstwa, pomnikiem ahistorycznym. Bo Polsce w roku 1945, ani tutaj w Głubczycach ani na przedwojennych terenach II RP wolności Sowieci nie przynieśli" - powiedział Nawrocki.

autor: Marek Szczepanik