Szczątki żołnierza armii królestwa Wirtembergii (dzisiejsze Niemcy) znaleziono podczas prac ziemnych przy torowisku w Nowej Suchej. - Ze wstępnych ustaleń wynika, że należą one do żołnierza armii królestwa Wirtembergii, poległego prawdopodobnie w grudniu 1914 lub styczniu 1915 roku podczas działań wojennych prowadzonych na tym terenie – przekazała rzeczniczka.

Reklama

Szczątki to niejedyne znalezisko

W ziemi były jeszcze elementy umundurowania i wyposażenie wojskowego. - Zabezpieczono skorodowany bagnet wzór 1898 z elementami pochwy, elementy obuwia, skórzanego pasa i pikielhauby (skórzane niemieckie hełm zakończone charakterystycznym szpikulcem - PAP), guziki i haki mundurowe – powiedziała asp. Dzik.

Znaleziono także trzy ładownice z nabojami. - W standardowym wyposażeniu żołnierze mieli dwie ładownice, więc ich nadprogramowa liczba może świadczyć o przygotowaniu do intensywnego okresu walk – zaznaczyła policjantka.

Znalezione przedmioty zostały przekazane do konserwacji i depozytu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Szczątki zabezpieczano i teraz czekają na decyzję odpowiednich organów o miejscu pochówku.

Nie pierwsze takie odkrycie

Rzeczniczka podkreśliła, że to kolejne szczątki ludzkie, które są bezpośrednio związane z działaniami wojennymi prowadzonymi na terenie powiatu sochaczewskiego. - Odkrycie pozwala na prowadzenie badań i poznanie historii działań wojennych, które toczyły się na tym terenie, a także na godny pochówek ofiar wojny, niezależnie od tego, po której stronie walczyły – powiedziała asp. Dzik.

W czynnościach związanych z wydobyciem szczątków, oprócz policji, uczestniczył prokurator oraz dyrektor Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.