Dr Marek Jerzy Minakowski na - jak to określa - łącznik między Adamem Michnikiem a Lechem i Jarosławem Kaczyńskimi natrafił, studiując krakowskie archiwa.

Reklama

Jak przekonuje, w "Spisie ludności miasta Krakowa z roku 1910", zachowanym w Archiwum Narodowym w Krakowie, jest zapis o dziadku Adama Michnika. Na stronie Wielcy.pl pisze, że Hirsch Michnik wyznania mojżeszowego był wyrobnikiem dziennym, wynagradzanym dniówkami bez etatu. Mieszkał z żoną Perlą i trojgiem dzieci w kamienicy przy ul. Świętego Sebastiana 34 w Krakowie.

Następnie dr Marek Minakowski, filozof i genealog, założyciel i marszałek Stowarzyszenia Potomków Sejmu Wielkiego, wykłada po kolei, jak udało mu się połączyć rodzinę Michnika z rodziną Kaczyńskich.

Prapradziadek Adama Michnika, Hilel Schmeidler, był bratem Sary, której mąż Symche Wachtel miał brata Berla, męża Eidel Mendelsohn, której siostra Chawa była teściową Julii Bergson, której pierwszy mąż, znany malarz Aleksander Lesser to brat hrabiego Zygmunta Lessera, żonatego z Laurą hr. Krasicką, wdową po Edwardzie hr. Dunin-Borkowskim, bracie ciotecznym Heleny z Wolskich, żony generała Jana Krukowieckiego. Synową generałostwa Krukowieckich była Bronisława Olszewska, siostra Julii, której praprawnukami są Lech i Jarosław Kaczyńscy - wylicza historyk na stronie Wielcy.pl.

Czytaj także: Kaczyńscy wywodzą się od Mieszka I >>>

Reklama