Jej początki mogą sięgać nawet średniowiecza - wyjaśnia historyk Norbert Tomaszewski z Muzeum Rolnictwa im. księdza Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Reklama

Wyjaśnił, że trakt przez Granne funkcjonował od czasów ostatnich Jagiellonów i była to najprostsza droga z Królestwa Polskiego do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Prowadziła ona z Warszawy przez Granne, Brańsk, Bielsk Podlaski, Grodno do Wilna.

Norbert Tomaszewski powiedział, że zapiski jednej z gazet z 1784 roku informują o przejeździe króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przez Granne. Zdaniem historyka jest niemal pewne, że wówczas monarcha pokonywał Bug właśnie tym traktem, choć w skromniejszej formie. Przeprawa w Grannem została rozbudowana dla potrzeb militarnych w czasach napoleońskich. Sama przeprawa przez Bug istniała jednak w tym miejscu już kilkaset lat wcześniej.

Granne to dziś niewielka wioska położona na południowych krańcach województwa podlaskiego. W przeszłości przeprawa, której fragmenty odsłonił niski poziom wody miała kluczowe znaczenie na trasie łączącej Mazowsze z Wilnem. W lipcu 1792 roku pod Grannem oraz położonym po drugiej stronie Bugu Krzemieniem doszło do ostatniej bitwy w wojnie o obronę Konstytucji 3 Maja.