Losy "Halicza" opisał Jarosław Wróblewski w książce "Zośkowiec". Henryk Kończykowski - 1 z 44 żyjących jeszcze żołnierzy harcerskiego batalionu "Zośka" - opowiada w niej, jak wyglądał jego udział w Powstaniu Warszawskim. Przeszedł cały szlak bojowy batalionu od Woli przez Stare Miasto po Czerniaków. Brał udział w wyzwalaniu KL Warschau "Gęsiówka", niemieckiego obozu koncentracyjnego założonego w centrum Warszawy, kanałami przebijał się do Śródmieścia, był ranny, patrzył na śmierć kolegów z oddziału, ale udało mu się przeżyć. Z walk wyszedł z Krzyżem Walecznych na piersi.

Reklama

Aresztowany po wojnie przez Urząd Bezpieczeństwa został skazany na 15 lat więzienia. Wyszedł na wolność w 1953 roku.

12 stycznia skończył 90 lat. Swoje urodziny będzie obchodził 13 stycznia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam opowie o swoim życiu, o książce, o przyjaciołach z oddziału, o walce w powstaniu.

Henryk Kończykowski zaprasza wszystkich chętnych. Uroczystość jest otwarta, każdy może wziąć w niej udział. Odbędzie się w Muzeum Powstania Warszawskiego, przy ulicy Grzybowskiej 79 w Warszawie, w sali pod Liberatorem, o godz. 18.

Spotkanie poprowadzi publicysta Jan Pospieszalski. Uświetnią je również swoją obecnością dwaj aktorzy serialu "Czas Honoru": Antoni Pawlicki i Jan Wieczorkowski.