Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Tak upadało Powstanie Warszawskie. ZDJĘCIA z roku 1944

2 października 2014, 10:30
Żołnierze kompanii "Grażyna" batalionu "Harnaś" w kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu
Żołnierze kompanii "Grażyna" batalionu "Harnaś" w kościele Świętego Krzyża na Krakowskim Przedmieściu / Narodowe Archiwum Cyfrowe
Na początku entuzjazm, radość, że wyzwala się stolicę Polski. Potem narastająca świadomość, że Niemców nie uda się pokonać, że miasto umrze, że pozostaje tylko jedno - drogo sprzedać swoje życie. Krwawe walki trwały 63 dni. Powstanie Warszawskie upadło 2 października 1944 roku. Dzień później podpisano akt o kapitulacji. Do dziś nie wiadomo, ile pochłonęło ofiar. Prawdopodobnie w czasie walk i egzekucji ulicznych zginęło około 200 tysięcy osób.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
Niemcy Warszawa wojna 1944 powstanie Powstanie Warszawskie hitler ii wojna światowa

Powiązane

Reklama

Komentarze(37)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Naparstek
  2013-10-02 14:19:32
  Żyjemy po powstaniu. Teraz wiemy jak wielkie straty ponieśli Powstańcy. Tak strasznie została zniszczona Warszawa. Myślę, że po wojnie Polska rozwijałaby się znacznie szybciej, gdyby żyli ci, którzy zginęli w powstaniu.
  Teraz wiemy, ale przed wybuchem powstania nie wiedzieli, że Stalin zatrzyma ofensywę.
  Znając obecnie wszystkie fakty - dałbym się pokrajać, aby zapobiec wybuchowi Powstania.
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Konrad Wallenrod
  2014-10-18 13:34:38
  Mlodzi rodacy ja potomek tych co bili sie w bitwie warszawskiej, jeden dziadek zginal za to , ze zagral okupantom sowieckim polski hymn narodowy na fortepianie w miejscu publicznym ,a drugi zostal w lodach Syberii.Mowie wam stale prawde obojetnie czy to was boli , nie pieszcze sie z wami ,albowiem kota mozna zaglaskac na smierc.Moj ojciec jeden z czterech zwiadowcow byl pierwszym z rannych na przyczolku Czerniakowskim.To jest czlowiek Zabuzanin, byl zolnierzem idacym z dalekiej Syberii.Gen.Z.Berling byl porzadnym czlowiekiem patriota polskim.Jestem z moim ojcem wygnancem z kraju, z ta roznica , ze ojciec dwa razy byl ranny idac po wolnosc ojczyzny, mnie to nie spotkalo.Szkoda nie moglem walczyc z banda, ktora zmienila kolor jak salamandra.Rodacy nie opluajcie naszych zolnierzy czy to z AK-a, czy wojska polskiego idacego ze wschodu i zachodu.Zreszta wszyscy byli Zabuzaninami.Gen.Z.Berling wyladowal z swoimi oficerami na Lubiace wybili im zeby, pamietajcie nie opluwajcie naszych patriotow.Wiekszosc moich kolegow zyjacych i nie zyjacych byla i jest dla tych pierwszych dalej wrogami tego co dzieje sie w kraju.Najwieksza kanalia jest J.Kaczynski, A.Macierewicz i caly zestaw kilkuset osob.Pamietajcie przypadkow nie ma.ROZDZIOBALY NAS KRUKI I WRONY .Nie mamy w Polsce nikogo z formatu J.Pilsudskiego , czy R.Dmowskiego.
  0
 • krzysiek 1964
  2013-10-02 14:30:52
  A tak w ogóle to żeby wdawać się w polemiki na tematy historyczne to oprócz elementarnej wiedzy trzeba mieć zdolność logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Mamy jako naród pęd do samounicestwienia. Chwalimy się , że walczyliśmy na wszystkich frontach świata. I co nam z tego wyszło? Wielkie nic. Zostaliśmy zdradzeni i oddani pod okupację sowiecką pod którą cierpieliśmy kilkadziesiąt lat.
  3
 • kw
  2013-10-02 12:41:58
  Nawet dzieciakow wciagneli w ten beznadziejny wyczyn, wbrew konwencjom miendzynarodowym.
  4
 • Dziadek Donalda
  2014-10-02 15:45:12
  ''wykrwawialo sie'', tak tylko moze napisac NIEMIECKA gazeta DZIENNIK! wypier... z Polski!
  1
 • koniczynka
  2017-08-23 16:46:59
  Ludzie trochę szacunku dla poległych !!! Większość osób nie wie że Hitler i tak już wcześniej planował wyburzenie Warszawy i postawienie na jej miejsce niemieckiego osiedla, przedstawiają to dokumenty z 6 lutego 1940 roku, tzw. plan Pabsta.. Już przed wojną istniał plan unicestwienia Warszawy. Jakby nie stanęli do bohaterskiej, pełnej oddania, heroicznej walki zostaliby wyrżnięci bez przygotowania.. Przelali za was swoją krew, więc bądźcie wdzięczni Im za to a nie błędnie oceniajcie !!
  0
 • krzysiek 1964
  2013-10-02 13:56:41
  Każdy oczywiście może mieć własne zdanie na temat powstania i ludzi którzy nim kierowali. Niestety, ale według mnie decyzja o wybuchu powstania było szaleństwem. Świadome wysyłanie tysięcy ludzi na pewną śmierć nie ma nic wspólnego z bohaterstwem ani patriotyzmem. Wręcz odwrotnie. Powinno się robić wszystko , aby jak najwięcej ludzi przeżyło, szczególnie, że za Wisłą stała sowiecka armia która tylko czekała na zlikwidowanie potencjalnej polskiej prawicy. Powtórzę raz jeszcze : Stalin siedzi w piekle i pęka ze śmiechu.
  3
 • jacek43
  2013-10-02 17:59:36
  Dwie komety zderzą się, Mój KRZYŻ pojawi się na czerwonym niebie Orędzie nr 106 z serii Ostrzeżenie. Niedziela, 5 czerwca 2011, godz.16.30 Moja droga, ukochana Córko, czas jest bliski. Ostrzeżenie jest teraz blisko. Z wielkim smutkiem muszę ci powiedzieć, że wiele dusz nie zwróciło uwagi na przekazy o Ostrzeżeniu. Moje Słowo trafia na głuche uszy. Dlaczego nie słuchają? Nie tylko daję im Mój Wielki Dar Miłosierdzia, gdy obleję Moimi Łaskami cały świat, ale również próbuję przygotować ich do tego Wydarzenia. Wiele milionów grzeszników ucieszy się, gdy pokazane im będzie Moje Wielkie Miłosierdzie. Inni nie będą mieli szansy, by uzyskać zbawienie w tym czasie, ponieważ umrą od wstrząsu. Moja córko, musisz zrobić wszystko, aby ostrzec świat, bo to Wielkie Wydarzenie będzie wstrząsem dla każdego. Będziecie widzieć wielkie znaki na niebie zanim OSTRZEŻENIE będzie miało miejsce. GWIAZDY kolidować będą z takim impetem, że człowiek mylnie oceni spektakl widziany na niebie, jako katastrofalny. Wynikiem zderzenia komet będzie wielkie czerwone niebo, a znak Mojego Krzyża stanie się widoczny dla wszystkich na całym świecie. Wielu będzie się bać, ale Ja mówię: radujcie się, bo po raz pierwszy w swoim życiu zobaczycie prawdziwie Boski Znak, oznaczający wspaniałą wiadomość dla grzeszników na całym świecie. Ujrzycie MÓJ KRZYŻ i będziecie wiedzieć, że Moje Wielkie Miłosierdzie dawane jest każdemu z was, Moich drogich Dzieci. Bo z tej głębokiej trwałej Miłości, którą zachowuję dla was, ​​umarłem dobrowolnie na krzyżu, aby was zbawić. Gdy zobaczycie krzyże na niebie podczas Ostrzeżenia, będziecie wiedzieć, że jest to znak Mojej Miłości do was. Módlcie się Moi ukochani wyznawcy, aby wasi bracia i siostry mogli się cieszyć, gdy także im pokazany zostanie Dowód Mojego Istnienia. Módlcie się, aby zaakceptowali, że jest to ich szansa rehabilitacji w Moich oczach; że ten Wielki Akt Miłosierdzia będzie ratować ich dusze, jeżeli pozwolą Mi sobie pomóc. Pokazane wam zostanie jak to jest – umrzeć w stanie grzechu śmiertelnego Ostrzeżenie będzie OCZYSZCZAJĄCYM doświadczeniem dla was wszystkich. Zwłaszcza dla tych w stanie grzechu ciężkiego może być w części nieprzyjemne, ponieważ po raz pierwszy pokazane zostanie wam, jakie to uczucie, kiedy Boże Światło znika z waszego życia. Wasze dusze poczują rezygnację odczuwaną przez tych, którzy umierają w stanie grzechu śmiertelnego. Przez te nieszczęsne DUSZE, które dopuściły, aby już było za późno, żeby prosić Boga o przebaczenie za grzechy. Pamiętajcie, że to ważne, gdy pozwolę wam wszystkim poczuć tą pustkę duszy. Tylko wtedy możecie w końcu zrozumieć, że bez Bożego Światła w waszych duszach przestajecie odczuwać. Wasza dusza i ciało byłyby tylko pustymi naczyniami. Nawet grzesznicy czują Boże Światło, ponieważ jest Ono obecne w każdym z Jego Dzieci na ziemi. (...) Jezus Chrystus
  0
 • V
  2013-10-02 11:18:08
  [*]
  0
 • mój pan
  2013-10-03 20:50:20
  świnie won od bohaterów !
  0
 • Benek
  2013-10-02 11:26:07
  należy się pomnik londyńskim zdrajcom.
  0
 • słoik
  2013-10-02 10:59:26
  A co opchodzi MNIE przegrane POWSTANIE. Przes lekomyślność takich wojskowych .zgineło tyle ludzi
  0
 • WieniaWa
  2013-10-02 11:05:46
  Czesć i chwała Bohaterom!
  Wstyd mi przed nimi, ze moje pokoleni pozwala zdrajcom z zakłamanem wnukiem wehrmachtu plugawić najwyższe urzędy.
  0
 • krzysiek 1964
  2013-10-02 12:13:27
  Bohaterstwo powstańców nie podlega dyskusji. Natomiast ci którzy podjęli decyzję o wybuchu powstania powinni być postawieni przed sądem. Kto wysyła do walki przeciwko regularnej armii tysiące niewyszkolonych i praktycznie nieuzbrojonych młodych ludzi ( w tym dzieci )? Konsekwencje były makabryczne. Prawdopodobnie około 20 tyś zabitych powstańców, 200 tyś ludności cywilnej i miasto zrównane z ziemią. Kompletna klęska militarna i polityczna. Stalin do dzisiaj siedzi w piekle i dostaje zajadów ze śmiechu.
  0
 • JKa
  2013-10-02 12:36:09
  szkoda ludzi.
  0
 • historyk
  2013-10-02 13:11:19
  Bor-Komorowski znal niemieckich dowodcow dywizji Wehrmachtu, ktora pokonala powstancow warszawskich po nieudolnych probach zwyciestwa nad nimi, ktorego nie osiagnal multikulturalny korpus von dem Bacha-Zelewskiego (von dem Bach-Zelewski pochodzil z polskiego Pomorza i dobrze znajac Polakow wczesniej wykorzystal swoja wiedze w walce z polskimi partyzantami). Dzieki tej znajomosci Bor-Komorowski uzyskal honorowe warunki kapitulacji dla swoich oddzialow.
  0
 • historyk
  2013-10-02 13:17:16
  Odpowiedz dla "kw" : to doprawdy wzruszajace ty Polaku, jak niewolnictwo stalo sie twoja druga natura i doszukujesz sie w konwencjach miedzynarodowych zakazu obrony zaatakowanych przed napastnikami - byle tylko jeszcze troche wdeptac Polakow w bloto, bo tamto polskie pokolenie mialo odwage przeciwstawic sie najezdzcy, a dzisiejsza lemingowa wiekszosc Polakow w owczesnej sytuacji PO zatelefonowaniu do ONZ, UE i prezydenta Obamy POkornie wykopalaby sobie groby i usilnie prosila o dobre celowanie, aby POtem nie dusic sie przysypana ziemia.
  0
 • Konrad Wallenrod
  2013-10-02 15:42:24
  Dwanascie lat temu przebywalem w Tokio w hotelu.Wlaczylem telewizor i to byl cud,ogladalem dwa polskie filmy w wersji polskojezycznej z napisami japonskimi .Pierwszy to byl film '' Kanal ",naprawde gorzko plakalem ,nastepny to byl " Popiol i diament ".Nalezy uwazac zeby nastepny nieobliczalny czlowiek nie doprowadzil nasz narod do nastepnej tragedii.Moja corka przejechala Polske i przez Slowacje ,Wegry i dalej az do krancow Francji.Bylem w Budapeszcie ostatni raz 2005 roku.Kochalem to miasto,polecilem moim dzieciom go odwiedzic.Wedlug ich relacji to wielki dramat,stare samochody na ulicach ,widac nedze,brud,smrod .Corka powiedziala mi ,ze nie ma porownania Wegier do Polski.Wegrzy broniac swojej suwerennosci,placa duza cene,ciekawe ile jeszcze wytrzymaja ?.Zal mi ich bardzo,poznalem wsrod nich wielu porzadnych ludzi.J.Kaczynski powinien sie wybrac sam bez obstawy,prywatnie w tajemnicy i zobaczyc co tam sie wyprawia.Dzielny Orban musi przegrac,szkoda mi go,poniewaz jest chrzescijaninem biblijnym.Nie wiem czy jego kosciol chrzescijanski zna dokladnie proroctwa biblijne ,z ta czwarta bestia wygrac sie nie da.Polsce potrzebny jest spokoj i umiarkowanie i tylko to nas moze jakos uratowac przed tragedia,a tego nam PiS nie gwarantuje.Uwazajcie oby nie bylo zapozno !.
  0
 • sigg666999
  2013-10-03 08:34:42
  Ten pajac Komorowski nie potrafil sie nawet ubrac w jakis mundur wojskowy - jaki dowodca, takie powstanie... Wyslano na smierc wspaniala patriotyczna mlodziez, zginelo ok. 200 tys. ludnosci cywilnej - Stalin musial tanczyc z radosci na Kremlu bo pewnie sie nie spodziewal, ze jego agentom w dowodztwie AK tak dobrze uda sie wykonac zadanie. Kabotynska polska prawica czadzaca sie mitami o powstaniu nie ma odwagi zajrzec do sowieckich materialow archiwalnych bo powstancze mity by prysly jak banka mydlana.
  0
 • mateuszz34
  2013-10-06 15:10:37
  smutna rocznica, razem ze najomymi uczciliśmy pamięć tamtych dni spotykając się wieczorem (ubrani w koszulki patriotyczne surge polonia) i ogladajac Kolumbów
  0
 • Marko
  2013-10-11 18:21:27
  Nic i żadne racje nie usprawiedliwią straszliwego losu Warszaw.,Męczeńska śmierć tysięcy bezbronnych cywili to ciężar jakiego ,żadne sumienie udźwignąć nie jest w stanie.Młodzież walcząca zginęła w większości z honorem w walce,mieli to szczęście.Jak ginęła ludność, jak ginęły dziewczyny i kobiety o tym nawet dzisiaj lepiej nie myśleć.I dlatego apeluję, nie śpiewajcie tamtych piosenek. Pałacyk Michla,Hej chłopcy.Marsz Mokotowa mogli spiewać tylko Oni by nie zwariować ,by wytrwać kiedy z Woli z Ochoty docierały straszliwe krzyki mordowanych kobiet ,dzieci starców,Kiedy wokół walące się wiekowe mury i straszliwy smród palonego miasta.My dzisiaj w rocznicę pochylmy się nad dramatem nieodżałowanej dawnej Warszawy.To ironia ,że jej cząstki odbudowano w PRL u a dzisiaj w tym mieście coraz mniej WARSZAWY.
  0
 • GOŚĆ
  2013-11-07 17:49:58
  jestem jednym chyba juz z nielicznych prawdziwych powstańców warszawskich. Wóqwczas było się twardym bohaterem, teraz te zdjęcia przycxyniły sie do łez wspomnień. Niestety, nie udało mi się rozpoznać nikogo z tych zdjęć. Było nas przecież tysiące ! Chwała poległym !
  0
 • do armagedonu
  2013-11-14 10:52:13
  ...„Cały świat leży w mocy Złego” (1 Jana 5:19)! Wiec nie dziwcie sie wojnie,mordowaniu cywilow itp. Mnie przeraza fakt ze ponad 90% obecnej populacji homo-sapiens nie wie prawie NIC o prawdzie zawartej w Biblii,mianowicie o szatanie ktory jako niewidoczna sila zla ma spora moc.On rzadzi przez wszelkie "tajemne towarzystwa", masonerie, politykow, ONZ,koscioly i rzecz jasna Banksterow ktorzy maja tyle kasy ze "wstyd" powiedziec.Sa dowody ze obie wojny swiatowe wywolali masoni a ich wykonawcy byli m.i. Lenin,Stalin,Roosevelt,Churchill,...takze Tito i cala mniej znaczaca reszta przyszlych politykow/prezydentow.Z tego jest tylko 1 wniosek,na podstawie tego samego scenariusza tocza sie wszystkie obecne wojny i przez to dojdzie do Armagedonu.Szatan nam nie odpusci bowiem nie nawidzi ludzi.
  0
 • waldek
  2014-02-01 23:55:38
  kler to oszusci i bandyci
  0
 • FOGO
  2014-04-07 18:54:49
  To macha tych w LONDYNIE cygara palili i wszystko mieli w czterech LITERACH
  0
 • rafal
  2014-04-22 21:01:22
  Gineli najlepsi, a teraz rozpanoszyli sie ciemni potomkowie chlopow panszczynianych z kwaterunku, propagujac nienawisc do DEMOKRACJI do PORZADKU PUBLICZNEGO, chorzy z nienawisci slugusi Putina.
  0
 • mysle bo tak chce
  2014-09-08 23:11:18
  POlak madry PO szkodzie,niby Pepiki to du..i ale ich Praha pozostala nietknieta,niby Czesi to tchorze a co POlska tak na prawde uzyskala wywolujac powstanie/POWOD do zemsty Adolfika i Heinricha? NIC,tylko samouwielbienie w bohaterskiej smierci... ja wole zycie i nie chodzi tu o niewolnictwo,za kazda cene bo byl rok 1944 a CCCP po drugiej stronie Wisly,wiec?
  0
 • Krzysztof
  2014-09-29 11:51:06
  Warto zapoznać się z inną propozycją niż film "Miasto 44", który jest teraz na ekranach.
  Oczywiście, niestety nie w formie gotowego filmu ,ale za to jego punktu wyjścia, czyli scenariusza filmowego.
  http://ksiegarnia.publikatornia.pl/ksiazka/krzysztof-michalowski/damy-rade-panie-pulkowniku-/773.html
  0
 • Monioka 60
  2013-10-02 18:25:25
  Od wieków ludzie niepotrzebnie zabijają się nawzajem. Wymyślając powody i broń.Nie wyciągają wniosków by uniknąć tragedii w przyszłości. Połowę ludzkości wysłałaby na terapię a drugą połowę na odwyk. Może wtedy byłby pokój.
  1
 • Weteran
  2014-10-12 08:27:48
  W 71-szą rocznicę bitwy pod Lenino,wszystkim bohaterom którzy walczyli i przeżyli chwała po wieczne czasy.Równierz żołnierzom I i II Armii WP oraz byłym żołnierzom Ludowego Wojska Polskiego z okazji byłego święta WP składam gratulacje.
  0
 • Konrad Wallenrod
  2014-10-18 13:46:17
  Polski zolnierz czy to walczacy u boku sowietow czy zachodnich aliantow jest bohaterem tamtych czasow .Chwala im za to i czesc , podobnie jak wszystkim partyzantom onojetnie z jakiej formacji politycznej.Dziekuje wam zolnierze idacy z Syberii do Berlina, szkoda , ze nas wygnano z ziemi ojczystej za Buga.Mnie i rodzicow spotkala emigracja, nie zdradzilismy swego narodu.Hanba dla wszystkich drani , karierowiczow , zlodzieji i oszustow odnowicieli po 1989 roku.To sa zdrajcy kanalie.Moze moje przeslanie trafi do Polski, Niemcy powinni mnie takze szanowac za to, ze moi przodkowie musieli im sluzyc w ich wojsku w czasie zaborow.Zreszta to samo mial J.Pilsudski.
  0
 • adelaide
  2014-08-04 07:51:45
  ` Z głębokim bólem w sercu i przerażeniem, Polacy wspominają ogrom ofiar poniesionych przez cywilną ludność miasta, która choć bez broni, bohatersko, stawiając się na ochotnika, wspomagała walkę powstańców, jednocząc się z Nimi, wokół tych samych, najdroższych wszystkim Polakom ideałów - wolności i niepodległości.


  Z ostatnich badań, ustaleń i informacji podawanych przez żyjących jeszcze ważnych świadków i uczestników POWSTANIA, wynika, że tak naprawdę, cywilnych ofiar Powstania, najprawdopodobniej było o połowę mniej niż dotychczas podawano a ich liczba była celowo, zawyżana przez wrogą państwowości polskiej, wrogą Polakom, POWSTAŃCOM ORAZ WARSZAWIAKOM propagandę hitlerowską, sowiecką i prl-owską.


  Powstania Warszawskiego, nie można oceniać, tylko, z dzisiejszej perspektywy, bo każdy się może teraz wymądrzać, jak siedzi bezpiecznie, w spokoju a na Powstanie patrzy w tv. Oceny nie może dokonywać jakiś bezmyślny, nieuk i głąb jak Ci, którzy opierają się nie na własnej mózgownicy tylko na zasłyszanych propagandowych sloganach, wrogiej państwowości polskiej i Polakom, propagandy hitlerowskiej, niemieckiej, sowieckiej i prl-owskiej ...!!!

  Przerażają nas ogromne straty materialne ale nie można przecież, bezmyślnie, winić za nie Powstańców bo to hitlerowski okupant, w sposób zaplanowany, zorganizowany i systematyczny, dokonał zniszczenia polskiej stolicy, zburzył Warszawę i mordował WARSZAWIAKÓW.


  To nie POWSTAŃCY, nie WARSZAWIACY, nie POLACY, nie dowódcy AK, nie dowodzący w POWSTANIU zniszczyli WARSZAWĘ, wymordowali, unicestwili WARSZAWIAKÓW ale dokonali tego w bestialski sposób, w systematycznych bombardowaniach, paleniu miotaczami ognia, wysadzaniu przy pomocy ładunków wybuchowych, dzielnica po dzielnicy, kwartał po kwartale, bydynek po budynku, sami hitlerowcy !

  Wtedy, były inne realia. Warszawa, oczekiwała Powstania, Warszawiacy czekali całe lata, na wybuch Powstania. Nie wszystko można mierzyć miarą materialnych korzyści
  i strat.

  Wówczas, Polacy, Powstańcy, Warszawiacy, także cywile, gnębieni, torturowani, upodlani, rozstrzeliwani, przez hitlerowskiego okupanta, cenili ponad wszystko, jeszcze takie wartości jak; Bóg, Honor i Ojczyzna.

  Gdyby nie Powstanie, Warszawa i tak by nie ocalała, bo i tak Hitler zamierzał zniszczyć stolicę Polski, planował ją zniszczyć, unicestwić, zaplanował to już wcześniej razem ze Stalinem. Warszawa i bez Powstania, zostałaby zrównana z ziemią. Gdyby nie zdążyli tego zrobić hitlerowcy to gdyby uczynili, jak to zamierzali Warszawę twierdzą to stolica Polski zostałaby zniszczona przez atakujących Sowietów.

  Powstańcy chcieli walczyć, nikt ich nahają do walki nie zmuszał. Także "cywilni" Warszawiacy, w ogromnej większości czekali na wybuch Powstania
  i wspomagali Powstańców, jak mogli, z narażeniem życia, chociaż nie musieli, albowiem nikt ich do tego nie zmuszał.

  Tylko jakieś łachmyty i nieuki, spod ciemnej a może spod czerwonej, gwiazdy, wypisują w internecie, na forach, obraźliwe teksty, o Powstaniu Warszawskim, o powstańcach i o filmie Jana Komasy, "Miasto 44".

  Żyjący jeszcze uczestnicy Powstania Warszawskiego, potwierdzili, że było tak, jak to pokazuje film i Im, film ten się podoba i tylko to się liczy dla Polaków, tylko to jest ważne.

  Wiadomo, że film ten, może się nie spodobać, niedouczonej, kosmopolitycznej hołocie, czy tej spod znaku antify, czerwonej, gwiazdy, sierpa i młota, hakenkreutza, czarnej wrony czy pistoletu, małpek z gorzałką, świńskiego ryja i sztucznego penisa, lub komunistom, postsowietom i putinowszczykom oraz innym, jawnym i skrytym wrogom, państwowości, historii i tradycji polskiej ale to ich problem.

  "Tu, w Warszawie, walczono nie tylko o Warszawę, lecz o Polskę" - podkreślił prezes Związku Powstańców Warszawskich, 97-letni, generał Zbigniew Ścibor-Rylski, przemawiając podczas uroczystości na pl. Krasińskich. Przypomniał kampanię wrześniową, żołnierzy walczących na Zachodzie
  i Wschodzie oraz partyzantkę, walczącą w okupowanej Polsce.

  Gen. Ścibor-Rylski stwierdził, że Powstanie warszawskie było konsekwencją tego wielkiego boju, narodu polskiego o narodową godność, o należne miejsce wśród wolnych narodów świata, o prawo do życia według własnych norm moralnych i obyczajowych.

  W powstaniu brały udział nie tylko formacje Armii Krajowej, ale także inne organizacje. Pomoc powstańcom, nieśli, ponoszący ciężkie straty, polscy i alianccy lotnicy. Próbę pomocy, podjęła także, armia Berlinga.

  Powstanie Warszawskie było jednym z najdramatyczniejszych wydarzeń w historii Polski. Nic więc dziwnego, że jego ocena, zwłaszcza polityczna i moralna, po latach, ciągle jest przedmiotem rozważań, a niekiedy skrajnie przeciwstawnych poglądów.

  Z głębokim bólem w sercu, wspominamy ogrom ofiar poniesionych przez cywilną ludność miasta, która choć bez broni, bohatersko wspomagała walkę powstańców, jednocząc się wokół tych samych, najdroższych wszystkim Polakom ideałów - wolności i niepodległości. Przerażają nas ogromne straty materialne ale nie można przecież winić za nie Powstańców bo to hitlerowski okupant zburzył Warszawę.

  Z ostatnich badań, ustaleń i informacji podawanych przez żyjących jeszcze ważnych świadków i uczestników POWSTANIA, wynika, że tak naprawdę, cywilnych ofiar Powstania, najprawdopodobniej było o połowę mniej niż dotychczas podawano a ich liczba była celowo, zawyżana przez wrogą państwowości polskiej, wrogą Polakom i POWSTAŃCOM ORAZ WARSZAWIAKOM propagandę hitlerowską, sowiecką i prl-owską.

  Nikt, kto nie żył w tamtym czasie, kto nie doświadczył hitlerowskiej okupacji, nie ma prawa obraźliwie wypowiadać się o Powstaniu Warszawskim i Powstańcach, nawet powołując się na różne, niekiedy przeciwstawne, opinie ówczesnych polityków. Tak już jest, że polscy politycy zawsze rożnili się, i różnią się, między sobą, w poglądach na wiele spraw.

  Powstańcy, walczyli za Warszawę, za Warszawiaków, za Polskę, Najukochańszą, Ojczyznę Naszą, za siebie, dla siebie ale także, za nas i dla nas. Przecież, nie byli samobójcami, nie chcieli zginąć ale chcieli dać dowód najwyższego patriotyzmu, miłości dla Ukochanej Ojczyzny, dać dowód, że mimo okupacji nie dali się upodlić, że zachowali, ochronili i czcili polskość. Chcieli wyzwolić naszą stolicę Warszawę. Byli gotowi, oddać życie, w walce, z okrutnym, barbarzyńskim, okupantem.

  Cywilna ludność miasta, zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa, ochotniczo, bohatersko wspomagała walkę powstańców.

  Oni wszyscy, chcieli wygrać, chcieli oswobodzić swoje miasto, stolicę Polski. Wierzyli, że, otrzymają pomoc z Zachodu, i taką pomoc na miarę możliwości sojuszników, otrzymywali. Powstańcy, wierzyli, i wszyscy ich w tym upewniali, że nie są i nie będą w tej walce, sami, że otrzymają pomoc, byli przekonani, że zajmujący pozycje koło Warszawy, Sowieci i utworzone w Związku Sowieckim, "Ludowe Wojsko Polskie", przyjdą im z pomocą, przyjdą z pomocą walczącej Warszawie.

  Armia Berlinga, podjęła próbę pomocy.

  Ale Sowieci, z rozmysłem, nie udzielili pomocy walczącej Warszawie.


  Powstańcy, walkę z okupantem, traktowali jako swój obowiązek; wobec swojego miasta, wobec swojej Ukochanej Ojczyzny i Jej stolicy. Niktórzy z Nich, przez lata czekali na możliwość tej walki. Poszli do walki z ochotą, ze śpiewem, nikt ich do tej walki nie przymuszał.


  Szeregi kombatantów topnieją z roku na rok.

  Dlatego powinniśmy o Nich pamięć zachować, czcić ich bohaterstwo i miłość do Ojczyzny.


  Żadna, komunistyczna czy kosmopolityczna, hołota, nie ma prawa niszczyć tej pamięci i czci.


  Coroczny, udział w obchodach kolejnych rocznic wybuchu POWSTANIA, najwyższych władz państwowych, samorządowych, wojska, duchowieństwa i warszawiaków, to podkreślenie wielkiego uznania Polaków, dla Powstańców, to wyraz solidarności wszystkich Polaków, z ideałami żołnierzy Polski Walczącej.

  Na zakończenie, nagrodzonego owacją na stojąco, przemówienia, prezes Związku Powstańców Warszawskich, 97-letni, generał Zbigniew Ścibor-Rylski, wyraził nadzieję, że doświadczenia powstańców, pamięć o Nich, o Powstaniu Warszawskim, wpłyną na to, że następne pokolenia zrozumieją, co to jest wolność, mimo że nie doświadczyły wojny i hitlerowskiej okupacji.
  Nawiązując do 25. rocznicy odsłonięcia Pomnika Powstania Warszawskiego, gen. Ścibor-Rylski przypomniał, że prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, podpisał ustawę o ochronie znaku Polski Walczącej. - Jest to dla nas bardzo ważna wiadomość - powiedział Ścibor-Rylski. Mówił też, że jest bardzo szczęśliwy, że wśród osób na placu jest młodzież.

  Zachowanie pamięci i czci, o Powstaniu Warszawskim, o jego uczestnikach, o ich bohaterstwie i miłości do Ojczyzny, to obowiązek każdego Polaka. Młodzież, należy tego uczyć, na codzień, w szkole.


  CHWAŁA BOHATEROM!

  CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
  1
 • diego
  2014-10-02 18:40:39
  Przestancie wreszcie celebrowac ta bezdenna glupote, kiedy cala generacje mlodej inteligencji poswiecili panowie co to bezpiecznie siedzieli w Londynie. Ten polski romantyzm jest zabojczy--ale po dwoch wiekach graniczy juz z idiotyzmem.
  1
 • tele-wic
  2014-10-02 16:35:13
  Niepotrzebnie się irytujemy. Przecież trzeba było pod szumnymi hasłami wyprowadzić kwiat młodej polskiej inteligencji z gołymi rękami przeciwko czołgom i to po to tylko, aby utrzymać władzę dla tchórzliwej bandy siedzącej bezpiecznie w Londynie.
  Uciekali w 1939 jak hieny samochodami z walizami wypakowanymi biżuterią, zlotem, walutami i wszelkim materialnym dobrem, którego nachapali się korzystając ze stanowisk w przedwojennej Polsce. Za nimi pieszo podążało wojsko również tak na wszelki wypadek, aby osłaniać karawany cwaniaków przed atakującymi faszystowskimi hordami.
  Dzisiaj głupi polski Naród w dowód swojej "wdzięczności" nazwiskami morderców, którzy wypędzili młodzież po pewną śmierć, przyczynili się do wyburzenia wielkiego miasta i wymordowania ćwierci miliona cywilnych mieszkańców Warszawy, nazywa ulice, place, a nawet stawia pomniki.
  Wszystko pod dyktando, czyje? Nie muszę podpowiadać.
  Wieczna chwała poległym, którzy zginęli nie wiedząc jaki jest właściwy podtekst ich martyrologii. Nie ma powodu do dumy, jest tylko głębokie pochylenie głowy.
  Ale jak zwykle historia zakończyła koło, a dzisiejsi pogrobowcy władców przedwojennej Polski przy każdej okazji podnoszą "patriotyczną" wrzawę, aby zatuszować prawdziwe powody takiej hekatomby. Kto to jest, rozejrzyjcie się wokół siebie, posłuchajcie i poczytajcie - autorów widać jak na dłoni, nawet na tym FORUM można ich odnaleźć!
  1
 • tyz
  2014-10-02 11:35:27
  smiechu warte wywody jaka to role odegralo to powstanie w historei niepodleglosci Polski Glupote tych ktorzy wywolali to powstanie wszelkimi sposobami sie usprawiedliwia Jak mozna bylo sie porywac do walki jesli nie bylo porozumienia ze Stalinem .na co liczyli przywodcy tego powstania Pomoc z zachodu nie miala szans dotarcia Patrzac na uzbrojenie tych powstancow to tylko plakac czym oni chcieli pokonac niemcow CI durni generalowie powinni przerwac powstanie widzac ze rosjanie zaprzestali walke z niemcami Ale trzeba kierowac sie rozumem ale oni go nie mieli ci ludzie powinni stanac przed trybunalem i jedyny wyrok to kula w leb bo jakby mieli troche honoru to sami strzeli by sobie w te glupie lby Belinga ktory wyslal na smierc ponad 2tysiace zolnierzy tez postawilbym przed sadem przeciez wiedzial ze ta garstka zolnierzy nie zapobiegnie klesce tego powstania Widzac ze rosjanie nie kwapia sie do walki
  1
Reklama

Zobacz więcej

Reklama