14 maja 1792 r., przeciwnicy reform Sejmu Czteroletniego, ze Stanisławem Szczęsnym Potockim i Sewerynem Rzewuskim na czele, ogłosili w Targowicy zawiązanie konfederacji przeciwko Stanisławowi Augustowi i Konstytucji 3 Maja. W rzeczywistości konfederację zawiązano 27 kwietnia 1792 r. w Petersburgu w uzgodnieniu z Katarzyną II.
30 lat temu, 15 listopada 1989 r., Lech Wałęsa wygłosił przemówienie w Kongresie USA. Rozpoczął je od słów "My, naród" zapożyczonych z preambuły Konstytucji Stanów Zjednoczonych.
1 listopada 1970 r. na lotnisku w Karaczi w Pakistanie doszło do zamachu
terrorystycznego na życie ówczesnego przewodniczącego Rady Państwa PRL Mariana
Spychalskiego; zginął wiceminister spraw zagranicznych Zygfryd Wolniak oraz kilku obywateli Pakistanu.
Maria Dąbrowska zapisała, że czuć było atmosferę ekscytacji. Ludzie zdawali sobie sprawę, że nadchodzi przesilenie, może coś złego, ale z pewnością przygoda - mówi w rozmowie z DGP Marcin Wilk dziennikarz, publicysta, ostatnio ukazała się jego książka "Pokój z widokiem. Lato 1939".
Pierwszego września okładki wszystkich gazet były podobne. "Goniec Warszawski" pisał o "Bandyckim najeździe armii niemieckiej bez wypowiedzenia wojny". Podał też orędzie prezydenta RP oraz pierwszy komunikat sztabowy.
Początek 1939 r. nie zapowiadał, że wojna wybuchnie jeszcze w tym roku. Wydawało się, że wszystko jest załatwione, a Hitler zaspokoił swoje roszczenia.
W dniach 13–15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się
decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem "cudu nad
Wisłą" i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała
o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowaniu Europy przed
bolszewizmem.
74 lata temu, 12 lipca 1945 r., oddziały NKWD i SMIERSZ rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego. Operacja zwana Obławą Augustowską jest największą niewyjaśnioną zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej.
75 lat temu, 18 maja 1944 r., po niezwykle zaciętych walkach 2. Korpus Polski dowodzony przez gen. Władysława Andersa zdobył wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się na nim klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych.
74 lata temu, 7 maja 1945 r., Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która - po wejściu w życie następnego dnia - kończyła trwającą od 1 września 1939 r. wojnę w Europie. Istnieją jednak dwie oficjalne daty tego historycznego wydarzenia - 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji, a wcześniej w ZSRS i państwach bloku sowieckiego.