Wychodząc naprzeciw stale rosnącemu zainteresowaniu Internautów tematem Powstania Warszawskiego, postanowiliśmy stworzyć miejsce międzypokoleniowej rozmowy - wyjaśnia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Za pośrednictwem profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku internauci mogą zadawać pytanie żyjącemu świadkowi historii - Powstańcowi Warszawskiemu. Filmy z odpowiedziami na najciekawsze pytania będą pojawiać się na profilu muzeum w każdą niedzielę lipca.

Reklama

7 lipca Muzeum Powstania Warszawskiego opublikowało odpowiedzi Lucjana Wiśniewskiego ps. Sęp, który urodził się w 1925 roku, a w Powstaniu walczył w Zgrupowaniu "Radosław", Batalionie "Pięść", kompanii "Zemsta" i Grupie "Kampinos". Szlak bojowy, jaki przebył, to: Wola, Stare Miasto, Żoliborz i Kampinos.

Bohaterem drugiego tygodnia akcji "Pytanie o Powstanie" jest Eugeniusz Tyrajski, ps. Sęk, Genek, który urodził się w 1926 roku w miejscowości Nowe Brwilno. W Warszawie mieszkał na Powiślu, przy ul. Fabrycznej i na rogu ul. Łazienkowskiej i Rozbrat. Uczęszczał do legendarnego gimnazjum Batorego, gdzie poznał Janka Bytnara "Rudego". Był członkiem "Szarych Szeregów", a w Powstaniu Warszawskim walczył na Mokotowie w pułku AK "Baszta".