Reklama
Reklama
Warszawa
Reklama

Bitwa, która zatrzymała Rosjan. Rekonstrukcja walk pod Limanową z 1914 roku

14 grudnia 2014, 20:25
Szala zwycięstwa w tych zaciekłych walkach zaczęła przechylać się ba stronę Austro-Węgier dopiero wtedy, gdy Rosjanie zdali sobie sprawę, że grozi im odcięcie przez nadciągające od południa wojska przeciwnika...
Szala zwycięstwa w tych zaciekłych walkach zaczęła przechylać się ba stronę Austro-Węgier dopiero wtedy, gdy Rosjanie zdali sobie sprawę, że grozi im odcięcie przez nadciągające od południa wojska przeciwnika... / PAP / Jacek Bednarczyk
Porównywalna do bitwy pod Marną, choć o wiele mniej od niej znana. Bitwę pod Limanową sprzed 100 lat odtworzyły grupy rekonstruktorów na wzgórzu Jabłoniec koło Limanowej. Trzeba przyznać, że bardzo realistycznie. Były nawet walki wręcz i dobijanie rannych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama
Reklama
Tematy:
bitwa pod Limanową rekonstrukcja bitwa wojna Austro-Węgry 1914 Rosjanie Rosja
Reklama

Komentarze (4)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów .
 • takisobie
  2014-12-16 18:31
  rannych dobijali oczywiscie brofavi kozacy
  0
  zgłoś
 • Ta bitwa wykazała wyższość
  2014-12-15 07:37
  Bitwa, która zatrzymała Rosjan.


  Ta bitwa wykazała wyższość knedliczków nad pierogami ruskimi leniwymi.
  0
  zgłoś
 • Robnad
  2014-12-14 22:41
  czy mozna zrobic rekonstrukcje podpisania lojalki przez pana prezesa kaczynskiego ?
  0
  zgłoś
 • tow. PiSodajew
  2014-12-14 21:48
  Według oficjalnych danych Światowej Rady Złota, na koniec marca tego roku Ukraina posiadała 42,3 tony złota, co stanowiło 9,6 proc. jej całkowitych rezerw walutowych. Zgodnie z nowszymi statystykami Narodowego Banku Ukrainy (NBU), jeszcze na początku tego miesiąca w skarbcu miało się znajdować złoto o wartości około miliarda dolarów, które stanowiło blisko 8 proc. całkowitych rezerw.

  Tymczasem w niedawnym wywiadzie dla ukraińskiej telewizji, szefowa NBU przyznała, ze "w skarbcach banku jest już niewiele złota, a to, które zostało, stanowi około 1 proc. rezerw". Oznacza to nie tylko, że ogromne ilości złota zniknęły z banku centralnego, ale także to, że podawane przez instytucję liczby są niezgodne z prawdą.

  czytaj dalej


  Skąd taka zmiana w państwowych skarbcach? Jak wiosną donosiły miejscowe media, podczas operacji przeprowadzonej pod osłoną nocy, ukraińskie rezerwy złota zostały pośpiesznie załadowane na pokład samolotu, który wywiózł złoto do Stanów Zjednoczonych.

  Jak twierdzili świadkowie, około godziny 2:00 w nocy nieoznakowany samolot transportowy wystartował z lotniska Boryspol. Przed pojawianiem się samolotu na płytę lotniska wjechały cztery ciężarówki i dwa towarowe minibusy, wszystkie pozbawione tablic rejestracyjnych.

  Piętnaście osób w czarnych uniformach i kamizelkach kuloodpornych, niektóre wyposażone w karabiny maszynowe, zapakowało na pokład ponad czterdzieści ciężkich pakunków. Wszystko odbyło się w pośpiechu.

  Następnie na lotnisko nadjechało kilku mężczyzn, którzy wsiedli do załadowanego już samolotu, a nieoznakowane samochody szybko odjechały. Samolot wystartował w trybie awaryjnym.

  Pracownicy portu lotniczego, którzy byli świadkami tej "operacji specjalnej", natychmiast powiadomili o wszystkim administrację lotniska. Ta jednak wyraźnie zaleciła im "nie mieszać się w cudze sprawy".  Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/ukraina-przyznaje-stracilismy-nasze-zloto,2059733,4199#iwa_item?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  0
  zgłoś
Reklama

Zobacz więcej

Reklama