Jak poinformował Braun podczas spotkania z dziennikarzami, pojawiające się w ostatnim czasie informacje o stratach TVP są nieprawdziwe - po jedenastu miesiącach br. zysk netto wyniósł 15 mln zł. Prezes zaznaczył jednak, że nie wiadomo jeszcze, jaki dokładnie będzie wynik finansowy spółki na koniec roku.

Reklama

Wśród czynników, które mogą mieć na to wpływ, prezes TVP wymienił brak zgody związków zawodowych na zmianę zasad obliczania rezerw finansowych spółki, przeznaczanych m.in. na nagrody jubileuszowe. Chodzi o kwotę rzędu 20-30 mln zł. Ostateczny wynik zależy też m.in. od wyceny stanu zapasów spółki.

Jak podkreślił Braun, "szczególnymi wydatkami" będzie obciążony przyszłoroczny bilans TVP. Chodzi m.in. o koszty transmisji meczów rozgrywanych w ramach mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012 (TVP ma na tym stracić ok. 50 mln zł) i igrzysk olimpijskich w Londynie. TVP będzie musiała ponieść też koszty związane z cyfryzacją nadawania naziemnego - przyszły rok będzie rokiem przejściowym, w którym sygnał będzie nadawany zarówno cyfrowo, jak i analogowo.

Braun poinformował, że TVP wystąpiła do premiera o przyznanie spółce dotacji na pokrycie kosztów związanych z Euro 2012 i cyfryzacją w wysokości 80 mln zł. "Euro 2012 i cyfryzacja to zadania państwowe. TVP nie ma możliwości skompensowania związanych z nimi wydatków przychodami z reklam" - powiedział.

Jednocześnie prezes TVP zapewnił, że w 2012 r. w spółce nie będzie programu dobrowolnych odejść ani zwolnień grupowych. Dziś TVP zatrudnia ok. 3,8 tys. osób.

Braun zdradził też kilka informacji na temat wiosennej ramówki TVP, zaznaczając, że jest ona pierwsza, za którą w pełni może odpowiadać obecny zarząd spółki. Jak powiedział, w TVP1 planowane są m.in. trzy spektakle Teatru Telewizji, które będą realizowane na żywo; jeden z nich ma być zrealizowany w Krakowie. "Boską", pierwszy od lat spektakl na żywo, który telewizja nadała w tym roku, obejrzały prawie trzy miliony widzów. W Jedynce pojawi się też stałe pasmo publicystyczno-dokumentalne.

W Dwójce, która decyzją obecnego zarządu nastawia się na programy kulturalne, nowością ma być pasmo reportażowe, w którym będą pojawiać się materiały produkowane we współpracy z ośrodkami regionalnymi TVP. Na obu antenach pojawią się nowe seriale i programy związane z Euro 2012.

Braun poinformował też, że wbrew pojawiającym się w mediach informacjom o radykalnych cięciach wydatków programów informacyjnych, w przyszłym roku budżet "Wiadomości" "średnio na program będzie na poziomie średniej w bieżącym roku". Zaznaczył, że oszczędności w "Wiadomościach" zostały wprowadzone w listopadzie i grudniu br., ale były spowodowane znacznym przekroczeniem zaplanowanych wydatków już po dziesięciu miesiącach.

Odniósł się też do pojawiających się informacji o tym, że zarząd TVP planuje stworzenie jednej struktury produkującej audycje na potrzeby wszystkich programów informacyjnych. "Jest to jeden z wielu pomysłów rozważanych w ramach restrukturyzacji firmy, ale nie ma powodu akcentowania odrębności programów" - przyznał.