To największa restrukturyzacja News Corp. od czasu jej powstania ponad 30 lat temu. Do części rozrywkowej zakwalifikowano spółki telewizyjne: studio filmowe Twentieth Century Fox oraz sieci telewizyjne Fox i Fox News. Murdoch będzie dyrektorem zarządzającym tej części.
Reklama
W mniejszej spółce prasowej, która wygenerowała 18 proc. ubiegłorocznych zysków koncernu, znajdą się m.in. takie tytuły jak "The Times", "The Australian", wydawnictwo Harper Collins, i brytyjska filia News Corp. - News International. Wartość odcinanej części prasowo-wydawniczej szacowana jest na ok. 5 mld dol., a wartość rynkowa całego koncernu News Corp. - 54 mld dol.
Murdoch usiłuje oczyścić swój biznes ze skandali podsłuchowych i korupcyjnych. To one wstrząsnęły koncernem w ubiegłym roku i zagroziły jego egzystencji. Nowo powstałe spółki mają być osobno notowane na giełdzie. Wciąż nie jest jasne, która ze spółek poniesie ryzyko finansowe związane ze śledztwem w sprawie podsłuchów stosowanych przez media należące do spółki córki News Corp. – News Int., zwłaszcza zamkniętego "News of the World", i przekupywania urzędników państwowych.