Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ponownie ukarała Warszawską Prowincję Redemptorystów - nadawcę Radia Maryja - za emisję ukrytych reklam, czyli łamanie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji; kara to 20 tys. zł. Krajowa Rada przeprowadziła analizę przesłanych do kontroli fragmentów programu wyemitowanego na antenie Radia Maryja w dniach 3 i 4 grudnia 2011 r. i uznała, że nadawca po raz kolejny naruszył zapisy ustawy - poinformowano w czwartek na stronie internetowej KRRiT.

Reklama

W ocenie Krajowej Rady w audycjach Radia Maryja znalazła się reklama m.in. starterów i zdrapek nowo uruchomionej sieci telefonicznej W Naszej Rodzinie oraz ofert SKOK Stefczyka.

KRRiT przypomniała, że to ponowna kara dla Radia Maryja za emisję ukrytych reklam. Poprzednia - w wysokości 4 tys. zł - została nałożona w kwietniu tego roku. Dotyczyła audycji wyemitowanych w maju 2011 roku; Rada uznała, że zawierały one ukryte reklamy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, "Naszego Dziennika" i SKOK.

Zgodnie z prawem nadawanie reklamy ukrytej jest zakazane. Krajowa Rada wzywała Warszawską Prowincję Redemptorystów do zaprzestania tej praktyki kilkakrotnie w latach 2010, 2011 i 2012. Górna granica kary w tym przypadku mogła wynieść ponad 241 tys. zł. KRRiT zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji może nałożyć na nadawcę karę finansową w wysokości maksymalnie do 50 proc. rocznej opłaty za używanie częstotliwości przeznaczonej do nadawania programu.

Nadawca powinien uiścić karę w ciągu dwóch tygodni na rachunek KRRiT. Przysługuje mu odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie - Sądu Gospodarczego za pośrednictwem przewodniczącego KRRiT.