Transmisje w systemie pay-per-view polegają na oferowaniu widzom możliwości obejrzenia programów po wniesieniu dodatkowej opłaty. Po raz pierwszy w Polsce mecze piłkarskie w tym systemie można było oglądać rok temu - we wrześniu. Chodzi o spotkanie eliminacyjne do Mistrzostw Świata w 2014 roku Czarnogóra - Polska i Mołdawia - Polska.

Reklama

UOKiK sprawdził umowy, jakie mająca prawa do transmisji spółka Sportifive zawarła z 11 nadawcami - między innymi z Polsatem Cyfrowym, UPC i Vectrą. Ustalili, że cena u wszystkich operatorów nie będzie niższa niż 20 złotych. Jednakowa stawka nie była jednak wynikiem samodzielnej decyzji każdej ze spółek, lecz niezgodnego z prawem porozumienia. Jak ustalono, inicjatorem był Polsat Cyfrowy, na który nałożono najwyższą karę ponad 2 milionów złotych.

Skutki były takie, że kibice nie mogli zapłacić mniej niż ustalone 20 złotych.

Jeden z uczestników zmowy spółka Sportfive złożyła do UOKiK-u wniosek o odstąpienie od kary finansowej w ramach programu łagodzenia kar. Może z tego skorzystać pierwszy z uczestników zmowy. Jako druga wniosek złożyła spółka Multimedia. W takim przypadku firma może liczyć na obniżenie sankcji - to o 30 procent.

Decyzja UOKiK-u nie jest prawomocna, można się od niej odwołać do sądu.