Podczas uroczystości prezes telewizji publicznej Juliusz Braun podkreślał, że zbiory są ogromne - 1,5 miliona audycji, z tego około 900 tysięcy przechowywanych w oddziałach terenowych TVP.

Reklama

Również Polskie Radio zgromadziło milion nagrań, siedemset tysięcy na taśmach magnetycznych. Nasze archiwum rosło prawie 90 lat. Prezes spółki przypomniał, że zasoby sukcesywnie cyfryzujemy i udostępniamy, potrzebujemy jednak środków na realizowanie zapisanej w ustawie misji. Andrzej Siezieniewski podkreślał, że wdrażany projekt będzie największym we wspólnej historii publicznych nadawców.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeznaczyła na realizację Biblioteki Cyfrowej Mediów Publicznych środki z abonamentu, ale tylko na rok 2014. Przewodniczący Rady Jan Dworak ma nadzieję, że problem finansowania Polskiego Radia i TVP zostanie szybko rozwiązany. Ciągle jednak nie ma odpowiedniej ustawy. Mimo zapewnień, konkretów nie znamy - powiedział zamykając konferencję.

Długo oczekiwany projekt "Założeń do ustawy abonamentowej o opłatach audiowizualnych" został przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod koniec lata. Jak się dowiadujemy jest u marszałek Sejmu Ewy Kopacz. Nie wiadomo jednak co się z nim dzieje. Nie trafił wcześniej na Radę Ministrów.