"Sueddeutsche Zeitung" ocenia, że w najbliższych latach Polska stanie się dla Niemiec i Unii Europejskiej bardziej niewygodnym partnerem niż dotychczas. Najpoważniejsze sporne tematy na horyzoncie to ochrona klimatu i pogłębianie gospodarczej integracji UE - czytamy w komentarzu pod tytułem "Lodowaty wschodni wiatr".

Gazeta dodaje, że Andrzej Duda po zaprzysiężeniu szybko będzie musiał wrócić w tryb kampania wyborczej na rzecz Prawa i Sprawiedliwości. Zwycięstwo w wyborach prezydenckich było bowiem tylko celem pośrednim w marszu PiS-u po władze.

Komentator dziennik "Die Welt" zastanawia się tymczasem, w jakim stopniu nowy prezydent może i chce uniezależnić się od swojej partii. Jak czytamy, można mieć nadzieję, że będzie miał własny polityczny styl. "Die Welt" dodaje, że zwycięstwo Andrzeja Dudy sygnalizuje niespodziewanie duże niezadowolenie z kosztów transformacji.

Oczekiwania Polaków wzrosły, to idealny klimat dla prawicowego PiS-u, który w sprawach socjalno-politycznych jest tradycyjnie lewicowy - ocenia "Die Welt".