Reklama

"Niedobry zwrot Polski" - to tytuł komentarza o sytuacji w naszym kraju. Gazeta zauważa, że demokracja jest w odwrocie w Turcji, która zmierza w kierunku autorytaryzmu oraz na Węgrzech, gdzie doszło do antyliberalnych ograniczeń wolności prasy. Teraz Polska, która do niedawna była gwiazdą demokracji w Europie Środkowej, zmierza w tym samym kierunku - ocenia "Wall Street Journal", wskazując na działania Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Trybunału Konstytucyjnego oraz planów poddania mediów publicznych bezpośredniej kontroli politycznej.

Jeśli chodzi o państwowe media, to należało je raczej sprywatyzować, a nie oddawać w ręce partyjnych pismaków wzorem Rosji Władimira Putina - pisze amerykańska gazeta.

Dziennik wzywa jednak Unię Europejską by nie karała Polski odebraniem prawa głosu w unijnych instytucjach. (...) Wolność w Polsce może być zagrożona przez nowych przywódców, ale najlepiej będzie jeśli na czele walki o nią staną sami Polacy - konkluduje "Wall Street Journal".

To jedna z najbardziej poczytnych i prestiżowych amerykańskich gazet codziennych. Uważana jest za pro-biznesową i konserwatywną. Artykuł na temat sytuacji w Polsce ukazał się jako komentarz redakcyjny, co oznacza, że nie jest głosem pojedynczego dziennikarza, ale reprezentuje stanowisko gazety.