Jacek Kurski wygrał konkurs na nowego prezesa telewizji publicznej - ogłosił przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Jak podał, czworo członków Rady - on sam, Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka i Grzegorz Podżorny - głosowało za kandydaturą Kurskiego. Przeciw był Juliusz Braun.

Reklama
PAP / Marcin Obara

W konkursie na nowego prezesa TVP złożono 23 oferty, z czego do drugiego etapu, po spełnieniu warunków formalnych, przeszło 18 kandydatów. Spośród nich do finału wyłoniono cztery osoby: poza Kurskim także o fotel prezesa TVP ubiegali się również dyrektor TV Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński oraz reżyser Bogdan Czajkowski.

Uważam, że w tym konkursie było dwoje faworytów - Agnieszka Romaszewska i Jacek Kurski - oceniła na konferencji prasowej Joanna Lichocka, członkini RMN. - Agnieszka Romaszewska przedstawiła bardzo ciekawą wizję mediów narodowych, mediów publicznych. Jacek Kurski przedstawił bardzo ciekawą koncepcję reformy tej telewizji. Ja miałam dylemat - zresztą mówiłam podczas posiedzeń Rady - dylemat poważny, kto powinien być finalistą tego konkursu, ale rozkład głosów w Radzie Mediów Narodowych pokazał, że tylko Jacek Kurski miał szansę na bezwzględną większość głosów i poparłam w związku z tym Jacka Kurskiego.

W piątek w Sejmie odbył się trzeci etap konkursu, który polegał na rozmowie kandydatów z członkami Rady Mediów Narodowych między innymi na temat wizji telewizji publicznej i sposób realizacji misji publicznej. W środę członkowie Rady Mediów Nardoowych głosowali nad kandydaturami finalistów konkursu.