Kandydatury Surmacza i Przybka zgłosił wczoraj przewodniczący Rady Mediów Narodowych (RMN) Krzysztof Czabański. Wcześniej, w listopadzie 2017 r. członek RMN Juliusz Braun zaproponował zaś kandydaturę Romana Młodkowskiego. Rada rozmawia właśnie z kandydatami. Na początku dzisiejszego posiedzenia RMN odrzucono wniosek Grzegorza Podżornego, by przeprowadzić konkurs na prezesa PAP.

Reklama

Wakat na stanowisku szefa Agencji jest od 12 października 2017 r. Wtedy Artur Dmochowski złożył rezygnację z tego stanowiska. Obecnie zarząd PAP tworzą: oddelegowany z rady nadzorczej Tomasz Giziński i Hanna Myjak, specjalizująca się w finansach i z dużym doświadczeniem w Agencji Nieruchomości Rolnych, wybrana do zarządu PAP 12 października 2017 r. (wcześniej zarząd był jednoosobowy).

Początkowo RMN, w której większość trzech głosów mają posłowie PiS, zamierzała wybrać na prezesa PAP Jolantę Hajdasz, szefową Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Ostatecznie jednak Hajdasz zrezygnowała z kandydowania.

Wojciech Surmacz jest zastępcą dyrektora radiowej Trójki, gdzie współprowadzi program „Winien i ma”. Wcześniej kierował naczelną redakcją gospodarczą Polskiego Radia. W przeszłości był redaktorem naczelnym „Gazety Bankowej” i wGospodarce.pl, dziennikarzem „Forbesa”, „Newsweek Polska” i „Pulsu Biznesu”.

Drugi z nowych kandydatów, Tomasz Przybek, jest prezesem Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita”, a wcześniej był prezesem Fratrii, spółki wydającej tygodnik „Sieci Prawdy”.

Reklama

Natomiast Roman Młodkowski jest obecnie dyrektorem programowym polskiej edycji "Forbesa" (RASP), a przedtem pracował jako dyrektor zarządzający segmentu biznes i finanse w Grupie Onet-RASP. Wcześniej przez wiele lat był związany z Grupą TVN.