Gazeta.pl poprosiła rzecznika TVP o komentarz w sprawie pozwu, który ma zamiar złożyć Krzysztof Skiba i zespół Big Cyc. Ten odpowiedział, że piosenki użyto zgodnie z prawem. W oświadczeniu wspomniano, że Krzysztof Skiba bywał odpłatnie gościem programu ''W tyle wizji''.

Reklama

"Telewizja Polska oświadcza, iż wykorzystanie fragmentu piosenki "Jak słodko zostać świrem" zespołu Big Cyc nastąpiło na podstawie licencji, wynikającej z umowy generalnej zawartej pomiędzy Telewizją Polską a Stowarzyszeniem Autorów ZAIKS. Zatem, wykorzystanie to nie miało charakteru bezprawnego" – czytamy w oświadczeniu.

Dodatkowy argument jaki podaje TVP to ten, że program ''W tyle wizji'' jest produkcją satyryczną, więc trudno mówić o bezprawnym wykorzystaniu utworu. "Zamiarem telewizji publicznej nie było zawłaszczenie czyjejś pracy lub obrażenie kogokolwiek" - dodaje TVP.

Podkreśla, że w programie "W tyle wizji" fragmenty piosenek zespołu Big Cyc były wielokrotnie wykorzystywane do materiałów satyrycznych emitowanych w trakcie audycji. "Nie wywoływało to wówczas podobnych jak ostatnio, niezrozumiałych i bezpodstawnych reakcji zespołu" – czytamy.

Krzysztof Skiba w opublikowanym na swoim Facebooku oświadczeniu pisze, że piosenka "Jak słodko zostać świrem" została bezprawnie wykorzystania w programie "W tyle wizji" w TVP Info. Posłużyła jako ilustracja do materiału wyśmiewającego uczestników protestów pod Sejmem.

"Było to nawiązanie do słów marszałka senatu Stanisława Karczewskiego o +świrach pod sejmem+. O całym zdarzeniu wykorzystania piosenki poinformowali nas oburzeni fani zespołu. Nie ma i nigdy nie będzie zgody na posługiwanie się naszą twórczością w materiałach propagandowych służących polityce Prawa i Sprawiedliwości. Takie bezprawne chwyty telewizji sugerują poparcie artystów dla niszczenia wolnych sądów w Polsce" – napisał na swoim profilu Skiba.

Teraz domaga się przeprosin w programie "W tyle wizji" oraz podania na antenie TVP informacji o wykorzystaniu utworu bez zgody członków zespołu Big Cyc. "Żądamy wpłaty miliona złotych na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy tytułem zadośćuczynienia za straty moralne i wizerunkowe jakie poniósł zespół Big Cyc w związku z sugestią poparcia dla polityki PiS" - czytamy w oświadczeniu.

Skiba od wiosny 2016 roku był jednym z prowadzących „W tyle wizji”. W listopadzie 2016 roku przestał prowadzić audycje. Podziękowano mu po tym jak nagrał klip krytykujący ekshumację ofiar katastrofy smoleńskiej.