Szanowny Panie Przewodniczący, w związku z ogłoszonym już przez Pana częściowym, ale przesądzającym wynikiem głosowania dotyczącego odwołania prezesa Jacka Kurskiego składam wniosek o przeprowadzenie otwartego konkursu na stanowisko prezesa Zarządu TVP. Konieczne jest w związku z tym niezwłoczne przygotowanie regulaminu konkursu. Zwracam się więc o niezwłoczne przedstawienie projektu regulaminu, który powinien być przedmiotem dyskusji na najbliższym posiedzeniu Rady Mediów Narodowych.
Ponieważ, już po telewizyjnym wystąpieniu Pana Przewodniczącego wpłynął także głos p. Podżornego, odnotowuję z przyjemnością, że w tak ważnej sprawie RMN podjęła decyzję jednogłośnie
– pisze w liście Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych.

Reklama

Do poniedziałku RMN w korespondencyjnym głosowaniu ma rozstrzygnąć w sprawie odwołania prezesa TVP Jacka Kurskiego - poinformował w piątek przewodniczący Rady Krzysztof Czabański. Dodał, że z 5-osobowego składu RMN już wpłynęły 4 głosy za odwołaniem Kurskiego.

Czabański wziął udział w wieczornym briefingu, podczas którego prezydent Andrzej Duda ogłosił, że podpisał nowelę ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej przyznającą w 2020 r. rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. W briefingu uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Wcześniej tego dnia Jacek Kurski napisał w liście do prezydenta, że oddaje się do jego dyspozycji w imię dobra Telewizji Polskiej. Podkreślił, że jego osoba "nie jest i nie będzie" przeszkodą w zapewnieniu TVP stabilnych podstaw finansowania, uzależnionych od decyzji głowy państwa. W podobnym tonie wypowiadał się w wywiadzie w TVP Info.