GPE to nagroda dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów. Nominowanych wskazuje redakcja „Press” po przeprowadzeniu konsultacji z gronem fachowców. W tym roku wzięły w nich udział 42 osoby – analitycy, eksperci rynku kapitałowego, specjaliści od inwestowania, szefowie redakcji mediów zajmujących się ekonomią, gospodarką i finansami oraz cenieni dziennikarze gospodarczy.

Reklama

Zwycięzcę, którego wyłoni redakcja „Press”, poznamy 8 grudnia w czasie gali finałowej Grand Press 2020, transmitowanej przez TVN 24, Onet.pl oraz Press.pl. Laureat otrzyma czek na 10 tys. zł. Partnerem nagrody jest Allegro.

W tym roku nominowani są:

Marek Tejchman („Dziennik Gazeta Prawna”)
Zastępca redaktora naczelnego „Dziennika Gazety Prawnej”, specjalizuje się w tematach gospodarczych i międzynarodowych, autor filmów dokumentalnych. W latach 2007–2015 prowadził autorskie programy w TVN CNBC, TVN 24 i TVN 24 BiS. Wcześniej pracował m.in. w Polsacie i radiu Tok FM, w którym pełnił funkcję zastępcy redaktor naczelnej.

Nominowany za udany balans pomiędzy ekonomią a humanizmem – za utrzymanie jakości w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, pomimo trudnego okresu dla gazet w czasie pandemii COVID-19. Jest specjalistą od mówienia zrozumiałym i klarownym językiem o najtrudniejszych kwestiach gospodarczych i społecznych.

Grzegorz Nawacki („Puls Biznesu”, Pb.pl)
Redaktor naczelny „Pulsu Biznesu” i Pb.pl. W gazecie od marca 2006 roku. Najpierw jako dziennikarz zajmujący się tematyką rynku kapitałowego, funduszy inwestycyjnych, emerytalnych, ubezpieczeniami oraz rynkiem private equity. W 2014 roku zainicjował akcję społeczną „Jedz jabłka?”, która była odpowiedzią na embargo Rosji wobec polskich produktów rolnych. Co trzeci Polak kupił wtedy krajowe owoce pod jej wpływem.

Nawacki jest nie tylko szefem i redaktorem, ale sam pisze, robi wywiady, tworzy podcasty i nadzoruje ich rozwój na stronie Pb.pl. Nominowany w tym roku zwłaszcza za: serię podcastów, mocną pozycję Pb.pl oraz za otwierające oczy wywiady z osobistościami świata biznesu, ukazujące problem demonstracyjnego użycia siły wobec biznesu przez aparat władzy w Polsce.

Grzegorz Siemionczyk („Parkiet”, „Rzeczpospolita”)
Jego praca jest rzadkim przykładem jakościowego dziennikarstwa, wspartego samodzielną pracą analityczną. Jest specjalistą od głębokiej analizy działań banków centralnych i polityki pieniężnej. Jak nikt prezentuje konsekwencje decyzji władz monetarnych Polski i krajów sąsiednich, a także czołowych banków centralnych świata. Uważnie śledzi i wychwytuje trendy w światowej ekonomii, ma nosa do rozmówców: już parę razy udało mu się przeprowadzić wywiad z osobą, która potem otrzymała ekonomicznego Nobla.

Reklama

Siemionczyk prowadzi dwa unikatowe cykle: regularnie zbiera prognozy podstawowych wskaźników makroekonomicznych autorstwa ok. 30 polskich ekonomistów i zespołów analityków. Ostatnio uruchomił panel 60 ekonomistów wypowiadających się w kluczowych dla gospodarki sprawach. Zwłaszcza w czasach kryzysu jego analizy są na wagę złota. Powinny być czytane przez najważniejsze osoby w państwie.

W ubiegłym roku zwycięzcą Grand Press Economy został Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej". CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ>>>