Na konferencji prasowej w KPRM Grabiec odniósł się do kwestii uchwały Sejmu ws. mediów publicznych. Jak wskazał, uchwała ta, m.in. powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 13 grudnia 2016 roku wskazuje na konieczność podjęcia niezwłocznych działań naprawczych w celu przywrócenia praworządności i zapewnienia dostępu do informacji obywatelom do czasu wdrożenia odpowiednich rozwiązań prawnych.

Reklama

"Przystępujemy do prac nad nowym ładem"

W związku z tą uchwałą przystępujemy do prac nad nowym ładem, jeśli chodzi o media publiczne. Pan premier Donald Tusk podjął już w tej sprawie rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą. Te prace powinny mieć bardzo szeroki charakter, odbywać się w atmosferze dialogu społecznego, uwzględniać opinie wszystkich zainteresowanych stron, w tym środowisk twórczych i stowarzyszeń obywatelskich" - zapowiedział szef KPRM.

Liczymy tutaj bardzo na uczestnictwo w tych pracach również przedstawicieli środowiska dziennikarskiego - dodał szef KPRM.

"Czas sprawić, by TVP była Telewizją Polską"

Jak zauważył, rząd liczy także na uczestnictwo w tych pracach przedstawicieli świata nauki, tych, którzy zajmują się kwestiami wolności mediów. Wiemy, że prace na ten temat toczyły się przez ostatnie osiem lat. Wprawdzie nie w Sejmie ale, że wiele środowisk pracowało nad tym jak wzmocnić pozycję mediów publicznych po to, żeby rzeczywiście mogły być oknem na świat dla opinii publicznej w Polsce, a nie ekspozyturą rządzącej partii - zauważył Grabiec. W jego ocenie czas już sprawić, żeby rzeczywiście TVP to było TVP, żeby była to Telewizja Polska.