W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie szef KPRM został zapytany o możliwość przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Nie ma podstaw prawnych do wcześniejszych wyborów - powiedział.

Reklama

Gdyby abstrahować od obecnej sytuacji politycznej, jeśli chodzi o podstawy prawne do wyborów, to z perspektywy obozu rządowego kolejne wybory w niedługim czasie na pewno pozwoliłyby zwiększyć liczbę mandatów w Sejmie i być może uzyskać więcej mandatów, chociażby w takiej liczbie, żeby odrzucać weto prezydenta - powiedział.

Grabiec o "zacietrzewieniu Kaczyńskiego"

Jak zaznaczył, "ważniejsza jest stabilność państwa". Jeśli nie ma podstaw prawnych, konstytucyjnych do wcześniejszych wyborów, to jesteśmy winni ludziom to, żeby wykonać swoje obowiązki jako rząd - realizować swoje obietnice wyborcze, a nie szukać kruczków prawnych, aby wykorzystać zacietrzewienie Kaczyńskiego, żeby przeprowadzić wcześniejsze wybory - dodał.

Reklama

Nawet Kaczyński nie wierzy w żadne wcześniejsze wybory - próbuje destabilizować sytuację polityczną w kraju, podważać legitymację do rządzenia dla rządu, który wygrał niedawno wybory - ocenił Grabiec. To jest taki sposób wojny totalnej. Skoro stracili władzę, to przynajmniej zrobią wszystko, żeby ta władza nie mogła wykonywać swoich obowiązków, żeby ciągle była podważana, kwestionowana, żeby stwarzać wrażenie tymczasowości - podkreślił.

Grabiec podkreślił, że rząd został wybrany, Sejm ma kadencję czteroletnią i "nie ma żadnych podstaw formalnych, żeby wcześniej tę kadencję rozwiązywać; więc pozostaje nam normalnie realizować swoją pracę, pomimo tych awantur urządzanych przez PiS" - dodał.

Grabiec: Budżet zostanie uchwalony na czas

Grabiec pytany, czy nie ma obaw, że nie uda się uchwalić ustawy budżetowej. Nie mam żadnych obaw. Budżet zostanie uchwalony na czas - zapewnił. Chcemy zdążyć w tym pierwszym, styczniowym terminie - dodał.

Protesty PiS

Szef KPRM odniósł się do protestów posłów PiS podczas wtorkowych obrad. PiS koncentruje się na próbach destabilizacji pracy Sejmu, ale to nie ma żadnego sensu. Mamy większość w Sejmie, większość stabilną. Sejm pracuje normalnie. Wszystkie kwestie będą przegłosowane - powiedział.