Indywidualna wysokość podwyżki będzie uzależniona od osiągniętych wyników w rocznej ocenie pracowniczej. Gwarantowany minimalny wzrost wynagrodzenia wynosi 9 proc.

Reklama

Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie

Podwyżki przekraczające 12 proc., ale nie dla wszystkich

Jak informuje Rafał Wąsala, lider "Solidarności" w sklepie IKEA w Katowicach, pracownicy wyróżniający się w swojej pracy, otrzymają podwyżki przekraczające średnią 12 proc. Jednocześnie, pracownicy, którzy nie osiągną wymaganych wyników, nie zostaną objęci podwyżkami. Mimo to zdecydowana większość zatrudnionych może liczyć na wzrost wynagrodzenia. Według Michała Kukuły, przewodniczącego "Solidarności" w IKEA, pracownicy polskich sklepów sieci mogą spodziewać się w przyszłym roku największych podwyżek wynagrodzeń od momentu zatrudnienia.

Reklama

Podwyżki to nie wszystko. Jakie jeszcze zmiany wprowadził Związek Zawodowy "Solidarność"?

Związek Zawodowy "Solidarność" zrzesza blisko 900 pracowników sklepów IKEA w całej Polsce. Jak podkreśla Rafał Wąsala, oprócz podwyżek wynagrodzeń, istotnym sukcesem związkowców było zwiększenie środków przeznaczanych na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych oraz opracowanie nowych regulacji dotyczących świadczeń socjalnych.

Jak podkreśla, przed utworzeniem związku zawodowego, środki przeznaczane na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych były znacznie niższe. Dzięki działaniom związkowym udało się zwiększyć ten fundusz, co przełożyło się na wyższe świadczenia świąteczne dla pracowników. Ale na tym nie koniec. Dzięki działaniom związkowym wprowadzono nowe regulacje dotyczące przerw w pracy. Obecnie 30-minutowa przerwa jest wliczana do czasu pracy i płatna, natomiast 15-minutowa przerwa jest nieodpłatna.

Jak wynika z oficjalnego komunikatu IKEA, w minionym roku finansowym przedsiębiorstwo przeznaczyło znaczną kwotę 44 milionów złotych na podwyżki wynagrodzeń oraz dodatkowe świadczenia dla pracowników. Ponadto, od lipca ubiegłego roku wszyscy pracownicy IKEA, niezależnie od długości zatrudnienia, mają prawo do 26 dni płatnego urlopu.

Na tym nie poprzestajemy i w bieżącym roku finansowym 2025 na inwestycje w obszarze wsparcia pracowników planujemy przeznaczyć kolejne ponad 54 miliony złotych – mówiła Marina Dubakina, prezeska i dyrektorka generalna ds. Zrównoważonego Rozwoju IKEA Retail w Polsce.

Jak podaje oficjalna strona internetowa IKEA, minimalne wynagrodzenie w tej firmie wynosi 4500 złotych brutto, co jest wartością jedynie nieznacznie przewyższającą obowiązujące w Polsce minimalne wynagrodzenie krajowe.

Ilu pracowników zrzesza organizacja związkowa "Solidarność"?

Międzyzakładowa organizacja związkowa "Solidarność" działająca w sektorze handlu, obejmująca swoim zasięgiem m.in. sklepy IKEA, fabrykę w Zbąszynku oraz firmy CEVA Logistics, Leroy Merlin i TK Maxx, zrzesza łącznie 1800 pracowników.

Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium