Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, w przypadku gdy święto wypada w sobotę, pracownicy mają prawo do dodatkowego dnia wolnego. Pracodawca jest zobowiązany skrócić im czas pracy o 8 godzin.
Obserwuj kanał Dziennik.pl na WhatsAppie
Dni wolne od pracy w 2025 roku
W 2025 roku dniami wolnymi od pracy będą: Nowy Rok (1 stycznia), Trzech Króli (6 stycznia), Wielkanoc (20 kwietnia), Poniedziałek Wielkanocny (21 kwietnia), Święto Pracy (1 maja), Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja), Zielone Świątki (8 czerwca), Boże Ciało (19 czerwca), Święto Wojska Polskiego(15 sierpnia), Wszystkich Świętych (1 listopada), Święto Niepodległości (11 listopada) oraz Boże Narodzenie(25 i 26 grudnia).
Komu przysługuje prawo do dodatkowego dnia wolnego?
Prawo do dodatkowego dnia wolnego nie przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych, takich jak umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Z benefitu tego wyłączone są także osoby przebywające w dniu święta na zwolnieniu lekarskim, zasiłku macierzyńskim lub korzystające z urlopu bezpłatnego.
Kiedy odebrać dzień wolny za święto w sobotę w 2025 roku?
Dzień wolny za święto przypadające w sobotę można wykorzystać w dowolnym dniu roboczym w ramach obowiązującego okresu rozliczeniowego. Oznacza to, że jeśli okres rozliczeniowy wynosi miesiąc, pracownik ma czas do końca danego miesiąca, aby skorzystać z dodatkowego dnia wolnego. W przypadku odstępstwa od tej zasady, czyli udzielenia dnia wolnego po zakończeniu miesiąca, pracodawca powinien być w stanie uzasadnić taką decyzję. W przypadku rocznego okresu rozliczeniowego pracownik dysponuje znacznie dłuższym terminem na wykorzystanie tego przywileju.
Pracodawca ma możliwość udzielenia dnia wolnego zarówno przed świętem przypadającym w sobotę, jak i po jego upływie. Może on jednostronnie wyznaczyć konkretny dzień wolny lub pozostawić tę decyzję pracownikowi. Pracownikowi przysługuje pełny dzień wolny za święto przypadające w sobotę. Dzień ten nie może być podzielony na krótsze okresy. Za naruszenie tego przepisu pracodawcy grozi odpowiedzialność finansowa.
Kodeks pracy nie precyzuje konkretnej procedury dotyczącej wyboru dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Zazwyczaj to pracodawca wskazuje pracownikom możliwe terminy jego wykorzystania. Jednak, w niektórych przedsiębiorstwach, zwłaszcza tych stosujących elastyczne formy zatrudnienia, pracownik ma możliwość zaproponowania własnego terminu, pod warunkiem uzyskania zgody przełożonego. Należy pamiętać, że odmowa udzielenia pracownikowi dnia wolnego może skutkować odpowiedzialnością prawną pracodawcy.
Polecamy miesięczną subskrypcję cyfrową DGP - Pakiet Premium