W poniedziałek członek Rady Mediów Narodowych Marek Rutka opublikował na platformie X pismo otrzymane od szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego, w którym informuje, że zwołał nagłe posiedzenia Rady od wtorku 26 grudnia do końca roku.

Reklama

W zawiadomieniu czytamy, że wtorkowe posiedzenie (26 grudnia) odbędzie się o godz. 17, a w każdy kolejny dzień o godz. 11. W proponowanym porządku obrad znalazło się "omówienie sytuacji w spółkach mediów publicznych" i "sprawy różne".

"Groteska zamienia się w farsę"

Czabański, zapytany przez red., potwierdził zwołanie posiedzeń.

Reklama

Gdy groteska zamienia się w farsę... lub odwrotnie. W pierwszy dzień świąt otrzymałem informacje o posiedzeniu Rady Mediów Narodowych, które odbędzie się w drugi dzień świąt, i tak już codziennie do Sylwestra. Tak dla przypomnienia, wszystkie decyzje i tak zapadły 15 października - skomentował pismo Rutka.

W miniony wtorek Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz, powołując się na Kodeks spółek handlowych, odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej oraz ich rady nadzorcze.

Reklama

W poniedziałek Maciej Łopiński w liście opublikowanym na mediach społecznościowych poinformował, że 24 grudnia na podstawie uchwały Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. został delegowany na stanowisko prezesa Zarządu TVP. Jak wskazał, decyzja ta zapadła w związku z rezygnacją dotychczasowego prezesa Mateusza Matyszkowicza z zajmowanej funkcji.

Oświadczenie Sienkiewicza

Do tych informacji odniósł się minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz w oświadczeniu opublikowanym na portalu X. Oświadczył, że uchwała odwołanej Rady Nadzorczej Spółki z 24 grudnia 2023 roku o delegowaniu członka odwołanej Rady Nadzorczej (Macieja Łopińskiego) na stanowisko prezesa Zarządu Spółki, jest prawnie bezskuteczna, ponieważ została podjęta przez organ nieistniejący.