We wtorek, Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych i posłanka PiS, poinformowała na platformie X, że Rada Mediów Narodowych powołała Michała Adamczyka na prezesa TVP. Adamczyk ma za zadanie przywrócenie ładu korporacyjnego i zatrzymanie działań na szkodę spółki - stwierdziła.

Reklama

Rutka przeciwko kandydaturze Adamczyka

Marek Rutka, członek Rady Mediów Narodowych, poinformował w Polsat News, że głosował przeciwko kandydaturze Adamczyka. Dodał, że niedzielne posiedzenie Rady było “dość kuriozalne” .

Rutka odnosił się do wprowadzenia na ostatnią chwilę do porządku obrad wyboru prezesa TVP podczas posiedzenia RMN. Pytany był także o dotychczasowego szefa rady nadzorczej TVP Macieja Łopińskiego. Rutka poinformował, że Rada Mediów Narodowych na niedzielnym posiedzeniu Łopińskiego nie odwołała.

Mam wrażenie, że Rada Mediów Narodowych i pan przewodniczący, chyba się trochę w tym wszystkim już pogubił (...). Może w tej chwili mamy taką sytuację, że pełniący obowiązki pan Łopiński i jeszcze jest neoprezes bądź prezes dubler pan Michał Adamczyk. Sytuacja jest nieco kuriozalna, groteskowa, a w dużej mierze żenująca - dodał.

Przedstawiciel Rady, pytany o to, kto jest legalnym prezesem TVP, podkreślił, że jest nim Tomasz Sygut.

Maciej Łopiński, były przewodniczący rady nadzorczej TVP, poinformował w poniedziałek na platformie społecznościowej, że został mianowany prezesem Zarządu TVP 24 grudnia na mocy decyzji Rady Nadzorczej Telewizji Polskiej S.A. Wyjaśnił, że ta zmiana nastąpiła po rezygnacji Mateusza Matyszkowicza z funkcji prezesa.”

"Uchwała jest prawnie bezskuteczna"

Do tych informacji odniósł się minister kultury i dziedzictwa narodowego w oświadczeniu opublikowanym na portalu X. Napisał, że w związku z odwołaniem w dniu 19 grudnia 2023 roku przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki (WZA) poprzedniej Rady Nadzorczej Spółki oraz powołaniem w tym dniu przez WZA nowej Rady Nadzorczej Spółki, wszelkie czynności odwołanej przez WZA Rady Nadzorczej są nieważne z mocy prawa. Zatem uchwała odwołanej Rady Nadzorczej Spółki z 24 grudnia 2023 roku o delegowaniu członka odwołanej Rady Nadzorczej (Pana Macieja Łopińskiego) na stanowisko prezesa Zarządu Spółki, jest prawnie bezskuteczna, ponieważ została podjęta przez organ nieistniejący - stwierdził.