Samuel Rodrigo Pereira chce pozyskać 20 tys. zł, zamieszczając ogłoszenie o niej na wyspecjalizowanej platformie Zrzutka.pl. Jak dotąd, przez kilka dni, 31 osób wpłaciło ok. 2 tys. zł.

Na początku marca Telewizja Polska poinformowała, że skierowała pozew wobec Michała Adamczyka, Samuela Pereiry i Marcina Tulickiego, tworzących poprzednią dyrekcję Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Domaga się 1,33 mln zł za to, że od 20 grudnia do połowy stycznia, już po odwołaniu z zajmowanych stanowisk, pozostawali w siedzibie TAI.

Reklama

Pozew TVP

W komunikacie publiczny nadawca stwierdził, że pozew "dotyczy szkody, którą Spółka poniosła w związku z bezprawnymi działaniami pozwanych, które pozbawiły TVP możliwości korzystania z infrastruktury znajdującej się w budynku przy Placu Powstańców Warszawy 7 (tam mieści się siedziba Telewizyjnej Agencji Informacyjnej)". Zaznaczono, że wskutek działań (Michała) Adamczyka, (Samuela) Pereiry i (Marcina) Tulickiego od 20 do 29 grudnia ub.r. nie emitowano TVP Info i TVP3, więc na antenie nie pojawiły się też zaplanowane reklamy i treści sponsorskie.

W opisie swojej zbiórki Samuel Pereira przekonuje, że to działania nowych władz Telewizji Polskiej od drugiej połowy grudnia "naraziły TVP na nieodwracalne straty finansowe i wizerunkowe". Chodzi tu zarówno o oglądalność, jak i związaną z nią pozycję reklamową i udziały z reklam.

Reklama

Pereira napisał, że "nie wspomni" o "paździerzowej jakości tego, co jest teraz nadawane". "Jak pokazują wyniki - szkody poczynione w grudniu przynoszą swój ponury plon do dziś" - dodał.

Jeśli środków będzie więcej…

Pereira wyjaśnia też, dlaczego zorganizował zbiórkę. "Nie mam zamiaru się poddawać, jednak potrzebuję środków na prawników. "Jeśli uda mi się zebrać więcej pieniędzy niż potrzebna suma - wykorzystam je do opłacenia kosztów innych spraw typu SLAPP (tym określeniem nazywa się strategiczne pozwy, mające na celu wywołanie efektu mrożącego i zastraszenie osób, które wypowiadają się na ważne społecznie tematy)".

"Jeśli suma środków będzie jeszcze większa - wydam na przygotowywany już projekt medialny, o którego szczegółach poinformuję tutaj" - dodał.

Zwolnienie z TVP

W styczniu Samuel Pereira został zwolniony z TVP, co centrum informacji TVP potwierdziło portalowi Wirtualnemedia.pl.