KE rozpoczęła formalne dochodzenie przeciwko Meta, firmie zarządzającej Facebookiem i Instagramem. Dochodzenie dotyczy podejrzeń, że systemy i algorytmy używane na tych platformach mogą prowadzić do uzależnienia dzieci.

Reklama

Sikorski: Ostatnia nadzieja ludzkości

Nareszcie. Unia Europejska jest w tej sprawie ostatnią nadzieją ludzkości - napisał na X Radosław Sikorski.

Uzależnienie nieletnich

KE poinformowała, że dochodzenie obejmuje cztery obszary. Pierwszy z nich dotyczy sprawdzenia, czy interfejsy Facebooka i Instagrama oraz używane przez nie algorytmy nie zostały zaprojektowane w taki sposób, aby prowadzić do uzależnienia nieletnich użytkowników.

Efekt "króliczej nory"

Drugim obszarem jest sprawdzenie, czy korzystanie z tych serwisów nie prowadzi do efektu tzw. "króliczej nory". Na przykład, kiedy algorytm na podstawie wcześniejszej historii wyszukiwania kontynuuje podsuwanie dziecku tych samych szkodliwych treści, dotyczących diety czy nierealistycznych standardów ciała. Stałe narażenie na takie przekazy może prowadzić u dzieci do depresji, zaburzeń zachowania (np. nadmiernego odchudzania) lub zaburzeń postrzegania ciała.

Weryfikacja wieku użytkowników

Trzeci obszar dochodzenia ma na celu ustalenie, czy Facebook i Instagram wprowadziły skuteczne metody weryfikacji wieku użytkowników i jak duże jest ryzyko, że nieletni użytkownicy mogą być narażeni na nieodpowiednie treści. Czwarty obszar dochodzenia dotyczy oceny, czy Meta odpowiednio chroni prywatność dzieci korzystających z jej serwisów.

Unijni urzędnicy podkreśli, że to nie pierwszy raz, gdy KE wszczyna postępowanie przeciwko platformom internetowym z powodu niewłaściwej ochrony nieletnich oraz uzależniającego wpływu na użytkowników, zwłaszcza nieletnich.

Reklama

Postępowanie przeciwko TikTok

W kwietniu Komisja rozpoczęła postępowanie przeciwko TikTok za program lojalnościowy TikTok Lite, uruchomiony we Francji i Hiszpanii, który pozwalał użytkownikom zbierać punkty za aktywność na platformie. Zarzuty dotyczyły również uzależniającego wpływu tej funkcji. Ostatecznie TikTok zawiesił program.

Wątpliwości KE

"Komisja ma wątpliwości, czy platformy rzeczywiście skutecznie sprawdzają, kto ma dostęp do ich serwisów. W KE trwają prace nad wprowadzeniem wspólnych standardów weryfikacji wieku w serwisach internetowych" - przekazały źródła w KE.

Postępowanie przeciwko Facebookowi i Instagramowi jest prowadzone w ramach obowiązujących od lutego unijnych przepisów cyfrowych (DSA). Nakładają one na bardzo duże (posiadające w UE co najmniej 45 mln użytkowników) platformy i wyszukiwarki internetowe dodatkowe wymogi, w tym oceny ryzyka ich wpływu na użytkowników.