Badacze wykorzystali najnowsze zdobycze medycyny oraz informacje od osób, które były bliskie śmierci, np. groziło im utonięcie lub wykrwawienie w wyniku wypadku. Naukowcy doszli do wniosku, że niezależnie od sposobu w jaki się umiera, zwykle to brak dopływu tlenu do mózgu sprawia, że życie uchodzi z człowieka. Wyniki swoich badań podzielili na kilka kategorii.
Utonięcie
Ofiara w pierwszej chwili panikuje, potem przez ok. 30-90 sekund próbuje utrzymać oddech. Ci, którzy przeżyli, opowiadali o uczuciu rozrywania i palenia w płucach, gdy wlewała się do nich woda. Szybko jednak tonącego ogarnia uczucie spokoju. Brak tlenu prowadzi do utraty przytomności, zatrzymania akcji serca i śmierci mózgowej.
Atak serca
Człowiek odczuwa bolesny ucisk w klatce piersiowej, gdyż serce walczy o dopływ tlenu. Zakłócenia w normalnym biciu serca prowadzą do zatrzymania jego akcji. W ciągu 10 sekund następuje utrata przytomności, a śmierć może nadejść w ciągu kilku minut.
Utrata krwi
Ta forma śmierci związana jest z kilkoma stopniami szoku krwawiennego. Po utracie ok. 1,5 l krwi człowiek czuje się słaby, ma pragnienie, dręczy go niepokój. Gdy straci dwa litry odczuwa zawroty głowy, nie wie co się z nim dzieje, w końcu traci przytomność i umiera.
Porażenie prądem
Porażenie, podczas którego prąd przebiega bezpośrednio przez serce lub mózg może spowodować natychmiastową utratę przytomności. Naukowcy twierdzą, że skazańcy traceni na krześle elektrycznym (np. w USA) umierają dlatego, że gotuje im się mózg lub duszą się.
Upadek z dużej wysokości
Ci, co przeżyli, opowiadają, że spadając, mieli wrażenie, iż czas zwalnia lub staje w miejscu. Badania pośmiertne stu samobójców, którzy skoczyli ze słynnego mostu Złote Wrota w San Francisco (USA) wykazały, iż śmierć nastąpiła wskutek uszkodzenia płuc, pęknięcia serca lub wbicia się żeber w wewnętrzne narządy.
Powieszenie
Samobójcy i skazani na powieszenie umierają wskutek uduszenia. Jeśli pętla jest dobrze założona, ofiara po 10 sekundach traci przytomność. Jeśli jest zbyt luźna, człowiek może cierpieć przez kilka minut. Pętle na długim sznurze powodują złamanie karku.
Poparzenia
Poparzenia w pierwszej chwili wywołują ogromny ból. Ale po zniszczeniu nerwów na powierzchni ciała, ofiara przestaje w ogóle odczuwać ból. Większość ofiar pożarów ginie jednak nie od poparzeń lecz od uduszenia się tlenkiem węgla.
Obcięcie głowy
Najszybsza i najbardziej bezbolesna śmieć. Ale naukowcy twierdzą, że mimo przerwania rdzenia kręgowego mózg funkcjonuje przez ok. siedmiu sekund. Raporty z gilotowania skazańców we Francji podają, że jeszcze przez ok. 30 sekund po egzekucji obserwowano, jak poruszają się oczy i usta w obciętej głowie.
Większość ludzi prawdopodobnie przynajmniej raz w życiu zastanawiała się, co się właściwie odczuwa w momencie śmierci. Tym pytaniem zajęli się także naukowcy i właśnie opublikowali wyniki swoich badań w renomowanym czasopiśmie "New Scientist" - pisze "Fakt".
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama