Eksperyment, który doprowadził do tych wniosków, był bardzo prosty. Amerykańscy naukowcy poprosili 23 ochotników o to, by przez jeden dzień nic nie jedli i jednocześnie starali się jak najmniej myśleć o jedzeniu. Mężczyźni, którzy brali udział w doświadczeniu, twierdzili na koniec, że byli mniej głodni niż kobiety, a rozważania o pustym żołądku szczególnie ich nie trapiły.

Reklama

Potwierdziły to również badania skanu mózgu ochotników. Otóż w przypadku mężczyzn ośrodki mózgu, które łączy się z głodem, były mniej aktywne. Szczególnie dotyczyło to ciała migdałowatego, hipokampa i prążkowia - części mózgu, które związane są z pamięcią i regulowaniem emocji. Zdaniem badaczy sugeruje to, że panowie po prostu rzadziej "odświeżali" swoją pamięć, przez co wspomnienia posiłków specjalnie im nie dokuczały.

Eksperymenty mają wyjaśniać, dlaczego mężczyźni mają mniej kłopotów z nadwagą niż kobiety. W Wielkiej Brytanii to panie trzy razy częściej są otyłe (z indeksem wagi ciała przekraczającym 30).

Czy zatem sposobem na szczupłą sylwetkę jest niemyślenie o jedzeniu? Łatwo powiedzieć. - Dieta, która działa najlepiej, to ta, na którą po prostu chcesz przejść - podsumowuje jeden z naukowców.

Badania na temat odczuwania głodu zostały opublikowane w najnowszym numerze pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences".